Pracownia Fizyczna − grupa założona przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na tanecznej improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki ekspresji teatralno-tanecznej, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy. Grupa działa przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Spektakle Pracowni Fizycznej: Powyżej nieba (rekonstrukcja choreografii Witolda Jurewicza z 1998 roku, przygotowana przez Jacka Owczarka i Krzysztofa Skolimowskiego, 2009), Len (w reżyserii i choreografii Skolimowskiego, 2009), oraz choreografie Jacka Owczarka: Meandrująca rzeka (2009), a3 (2010), Zdarzenia (2011) we współpracy z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, czyli duetem SzaZa, Re:akcje (2012), Fajdros (2013) i Soul Project / PL (2013) w reżyserii Davida Zambrano, zrealizowany w ramach programu Zamówienia choreograficzne Instytutu Muzyki i Tańca.
Jacek Owczarek wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną, a jego praca doktorska na Akademii Muzycznej w Łodzi dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację.
W 2011 roku Pracownia została zaproszona do realizacji spektaklu Zdarzenia w Museums Quartier w Wiedniu, w którym wzięli udział gościnnie tancerze z Austrii i Węgier oraz międzynarodowy skład muzyków.
Pracownia zrealizowała także bajkę Wszystko się rusza w reżyserii Jacka Owczarka, które jest obecnie prezentowana w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi oraz spektakl plenerowy z okazji 40-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu (2014).
Tancerze Pracowni Fizycznej od kilku lat gościnnie biorą udział w projektach artystycznych, spektaklach w teatrach dramatycznych i produkcjach tanecznych m.in. w Łodzi, Lublinie, Warszawie, Gdańsku, Połczynie Zdroju. Byli laureatami programów Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca (trzykrotnie: 2011, 2012, 2013, w tym raz we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi) oraz Zamówienia choreograficzne.
Za 2013 rok otrzymali nagrodę w plebiscycie „Punkt dla Łodzi” – kategoria „twórcze szaleństwo”. Nagroda przyznana za „praktykowanie i promowanie kolektywnej postawy w tworzeniu tańca i poszerzanie rozumienia improwizacji w tańcu”
Spektakle Pracowni prezentowane były na wielu festiwalach i scenach w Polsce i za granicą, m.in.:
Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Teatralnym Retro//Perspektywy w Łodzi, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie, Letnie Forum Tańca Współczesnego w Lublinie, Festiwal Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie, Międzynarodowy Dzień Teatru, Festiwal „Dotknij Teatru” w Łodzi, Festiwal Kalejdoskop i Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Gdański Festiwal Tańca, Festiwal performansu „Testing Reproduction” i wystawa Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Dialog, Teatr Szwalnia, Teatr Nowy w Łodzi, Stara Prochownia w Warszawie (w ramach projektu Sza/Za ZapraSza) Lander Festival Polen w Stuttgarcie, Museums Quartier w Wiedniu, II Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa we Lwowie, i inne.
W 2014 roku Pracownia Fizyczna została zakwalifikowana do Polskiej Platformy Tańca. Z 95 zgłoszonych spektakli 9 osobowa Komisja Artystyczna wybrała trzynaście przedstawień, które zostaną pokazane w dniach 7-9 listopada 2014 roku w Lublinie, w tym spektakl Re:akcje Pracowni Fizycznej.
Obecnie z grupą Pracownią Fizyczną związani są:
Martyna Jagodyńska, Aneta Jankowska, Joanna Jaworska, Aleksandra Łaba, Urszula Parol, Anna Skolimowska, Paweł Grala, Dawid Lorenc, Wojciech Łaba, Paweł Skalski, Krzysztof Skolimowski oraz gościnnie Iwona Olszowska, Anna Piotrowska, Aleksandra Ścibor, Adrian Bartczak i Hubert Żórawski.