Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2014: David Zambrano i Pracownia Fizyczna „Soul Project/PL”

Zdjęcie: Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2014: David Zambrano i Pracownia Fizyczna „Soul Project/PL”

Fot. Wojciech Ernest Szulc

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Festiwalu Kalejdoskop 2014 zostanie pokazany spektakl Davida Zambrano i Pracowni Fizycznej Soul Project. Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak soulowa piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej, David Zambrano podjął sięwspółpracy z 10 polskimi tancerzami, premiera nowej wersji odbyła się we wrześniu tego roku w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko [Les SlovaKs Dance Collective], z pierwszego składu Soul Project.

Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzypochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji,Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, był ze spektaklem w Senegalu, w Korei Południowej i na Kostaryce. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste czuje się każde drżenie ciała tancerzy, a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu. W spektaklu Soul Project tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Spektakl mówi o duszy w każdym jej aspekcie: duchowym, abstrakcyjnym, muzycznym i osobistym, stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco i znaleźć język ciała tak żywy, wymowny i pełny ekspresji, który byłby w stanie przemówić emocjonalnie do widza i dotrzeć do niego tak głęboko, jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów. Język wciąż żywy, rozedrgany jak płomień świecy.

David Zambrano – pedagog, performer, choreograf. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju tańca, wywierając ogromny wpływ na środowisko taneczne na całym świecie. Zambrano stworzył innowacyjne techniki technikę Flying Low i Passing Trough, twórca technik leżących u podstaw tańca współczesnego, otwierając w ten sposób nową przestrzeń dla improwizacji w tańcu. Poprzez działanie tancerzy w niskich pozycjach na podłodzie bada możliwości innych niż zwyczajowe w tańcu postawy (horyzontalne, frontalne). Tworzy taniec od ponad 20 lat. Podczas swoich działań twórczych i edukacyjnych odwiedził 40 państw, pracował z ponad 25 tysiącami uczniów i występował na setkach scen na całym świecie. Jego prace to zarówno ułożone choreografie, improwizacje oparte na strukturze jak i pełne improwizacje. Urodzony w Wenezueli, Zambrano spędził 15 lat w Nowym Jorku, gdzie w latach 1986-1996 był członkiem grupy Simone Forti and the Troupe. Obecnie mieszka w Amsterdamie. Więcej informacji na: www.davidzambrano.org

Pracownia Fizyczna − grupa założona w lutym 2009 roku w Łodzi przez Jacka Owczarka, który wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną, a jego praca doktorska na Akademii Muzycznej w Łodzi dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy, bazując na tanecznej improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki ekspresji teatralno-tanecznej, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Spektakle Pracowni Fizycznej: Powyżej nieba (rekonstrukcja choreografii Witolda Jurewicza z 1998 roku, przygotowana przez Jacka Owczarka i Krzysztofa Skolimowskiego, 2009), Len (w reżyserii i choreografii Skolimowskiego, 2009), choreografie Jacka Owczarka: Meandrująca rzeka (2009), a3 (2010), Zdarzenia (2011) we współpracy z muzycznym duetem SzaZa, Re:akcje (2012) oraz Fajdros (2013) oraz spektakl Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano (2013). Spektakle Pracowni prezentowane były na wielu festiwalach: m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie; na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym RETROPERSPEKTYWY w Łodzi, Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, na Gdańskim Festiwalu Tańca oraz m.in. w Krakowie, Kaliszu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie. W 2011 roku Pracownia została zaproszona do realizacji spektaklu Zdarzenia w Museums Quartier w Wiedniu, w którym wzięli udział gościnnie tancerze z Austrii i Węgier oraz międzynarodowy skład muzyków. Grupa działa przy Wydziale Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Tancerze Pracowni są również pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju.

Koncepcja i reżyseria: David Zambrano,

Asystent kreatywny: Peter Jasko,

Asystent produkcji: Dawid Lorenc,

Tancerze: Paweł Grala, Dawid Lorenc, Wojciech Łaba, Aleksandra Klimiuk [Pracownia Fizyczna], Piotr Skalski i Dominika Szala-Wentland [EST/Hurtownia Ruchu, Kraków], Adam Adamonis Krawczyk, Małgorzata Haduch;

Produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Spektakl Soul Project / PL został wyprodukowany w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Białystok: Akademia Teatralna, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close