Kraków/Noc Teatrów 2014: Teatr Tańca DF „Ciało limbiczne” – chor. Jacek Owczarek

Zdjęcie: Kraków/Noc Teatrów 2014: Teatr Tańca DF „Ciało limbiczne” – chor. Jacek Owczarek

Festiwal Dźwięki północy 2012. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Ciało limbiczne  to nowy spektakl Teatru Tańca DF, do którego produkcji został zaproszony wybitny choreograf z Łodzi – Jacek Owczarek. Kształt i struktura spektaklu jest efektem autorskiej metody pracy artysty z tancerzami, opartej o improwizację i świadomość ciała w interakcji z drugą osobą. Jej wyjątkowość wynika ze swoistego odwrócenia kierunku twórczej pracy, bez planowania oczekiwanego, ostatecznego kształtu. Obserwacja indywidualnych procesów każdego tancerza z osobna, prowadzić będzie do poszukiwań postaci i materiału ruchowego. Punktem wyjścia nie jest scenariusz, lecz reakcje, które zachodzą pomiędzy postaciami kreowanymi przez improwizujących tancerzy. Postaci zderzane są nawzajem ze sobą, by prowokować niezaplanowane i zaskakujące spotkania.

choreografia: Jacek Owczarek

muzyka: Ola Bilińska (BABADAG)

opracowanie graficzne: Magdalena Konik (VIVID STUDIO)

Jacek Owczarek – ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczeń Witolda Jurewicza. W latach 1994-2003 związany z Teatrem Tańca ALTER w Kaliszu, później był aktorem-tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi za dyrekcji Zbigniewa Brzozy. Tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych. Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in.Skarbek, grany w berlińskim teatrze Volksbühne, Patentyciała w Mau-Beige we Francji , Les ambiancespolonaises w Cite Internationale des Arts (Paryż), Kołysanki Roma Europa (Rzym), Museums Quartier (Wiedeń). Współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie. Realizował nagradzane spektakle tańca m.in. TrzcinaPo drodze.

Od 1996 roku pracuje także jako pedagog. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W lutym 2009 założył przy Akademii grupę Pracownia Fizyczna. Tańczy w Soul Project/PL Davida Zambrano zrealizowanym przez Pracownię Fizyczną.

Wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną badającą zależności i wpływy rozmaitych kanałów zmysłowych (słuch, dotyk, głos) na ruch, a jego praca doktorska dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację. Współtwórca – razem z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek – Fundacji Kino Tańca, organizującej m.in Festiwal Kino Tańca oraz Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic!

Teatr Tańca DF (Kraków) – jeden z najstarszych, istniejący od prawie dwudziestu pięciu lat, teatrów tańca w Polsce. Jego założycielkami są Katarzyna Skawińska oraz Mariola Kleczkowska. Swoimi choreografiami oraz programem edukacyjnym, Teatr bardzo aktywnie promuje sztukę tańca w różnych kręgach odbiorców. Katarzyna Skawińska – choreograf oraz dyrektor artystyczny Teatru jest znanym i cenionym pedagogiem w wielu ośrodkach tanecznych w Polsce. Konsekwentnie, od wielu lat, kształtuje charakterystyczny wyraz Teatru, pozostając na bardzo wyso­kim poziomie artystycznym i edukacyjnym.

Zespół angażuje się w organizację imprez m.in.: teatralnych, fotograficznych, filmowych. Swoją ofertę kieruje również do najmłodszych odbiorców. Jest sprawdzoną marką taneczną, źró­dłem wiedzy, umiejętności i pozytywnych emocji.

W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Teatr Tańca DF, którego celem jest rozwój i popularyzacja sztuki tanecznej, a szczególnie tańca współczesnego i teatru tańca poprzez realizację projektów, prezentacji, koncertów i warsztatów.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:30

Kraków: podcienia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (www.mocak.pl), ul. Lipowa 4

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close