Lublin/Polska Platforma Tańca 2014: Pracownia Fizyczna „Re:akcje”

Zdjęcie: Lublin/Polska Platforma Tańca 2014: Pracownia Fizyczna „Re:akcje”

Fot. Maciej Maciaszek

Wersja do druku

Udostępnij

Kształt i struktura spektaklu są efektem autorskiej, unikalnej metody pracy z tancerzami opartej o improwizację i świadomość ciała w interakcji z drugą osobą. Jej wyjątkowość wynika ze swoistego odwrócenia kierunku twórczej pracy, bez planowania oczekiwanego, ostatecznego kształtu. Punktem wyjścia są tu reakcje, które zachodzą pomiędzy postaciami kreowanymi przez improwizujących tancerzy. Obserwacja indywidualnych procesów każdego z sześciorga tancerzy z osobna prowadziła do poszukiwań postaci i materiału ruchowego. Zderzano je nawzajem ze sobą, by prowokować niezaplanowane i zaskakujące zdarzenia.

Pracownia Fizyczna – grupa założona przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy. W przestrzeni wymiany i realizacji pomysłów (indywidualnychi wspólnych) powstają spektakle i inne zdarzenia sceniczne. Tancerze Pracowni są również wykwalifikowanymi pedagogami i instruktorami tańca, stale współpracującymi z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Grupa współpracuje z Wydziałem Choreografii i Technik Tańca przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Jacek Owczarek – od 1996 roku uczy tańcai kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz na kursach instruktorskich. Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in. w Berlinie, Paryżu, Wiedniu, Rzymie. Tańczył w filmie Czarno-biały (prod. PWSFTviT w Łodzi, 2002), pokazywanym m.in. w Kolonii, Nowym Jorku, Pekinie. Wykładowca na Wydziale Choreografii i Tech- nik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W lutym 2009 roku założył przy Akademii grupę Pracownia Fizyczna. Tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, m.in. w Narodowym Stary Teatrze w Krakowie i Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Współtwórca – razem z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek – Fundacji Kino Tańca, organizującej m.in. Festiwal Kino Tańca oraz Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie. W ostatnich latach wypracował autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną badającą zależności
i wpływy rozmaitych kanałów zmysłowych (słuch, dotyk, głos) na ruch, a jego praca doktorska dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację.

www.pracowniafizyczna.com

choreografia, reżyseria: Jacek Owczarek

współpraca choreograficzna: Dawid Lorenc

wykonanie: Joanna Jaworska, Aleksandra Łaba, Ula Parol, Aneta Jankowska, Paweł Grala, Wojciech Łaba

muzyka: Wojciech Łaba „LA3A”

kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Program Polskiej Platformy Tańca 2014

Więcej na stronie: www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Lublin: Inkubator - Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS
, ul. Radziszewskiego 16 (budynek Chatki Żaka).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close