VI Gdański Festiwal Tańca/David Zambrano i Pracownia Fizyczna, ESK, Hurtownia Ruchu „Soul Project/PL”

Zdjęcie: VI Gdański Festiwal Tańca/David Zambrano i Pracownia Fizyczna, ESK, Hurtownia Ruchu „Soul Project/PL”

Dominika Szala-Wentland Fot. Wojciech Ernest Szulc

Wersja do druku

Udostępnij

VI Gdański Festiwal Tańca zaprasza na spektakl Soul Project/PL stworzony we współpracy tancerzy z Pracowni Fizycznej, ESK i Hurtowni Ruchu z Davidem Zambrano. Jest to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej, David Zambrano podjął się współpracy z 10 polskimi tancerzami – w rezultacie premiera nowej wersji spektaklu odbyła się w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi, we wrześnu 2013 roku.  Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko [Les SlovaKs Dance Collective], z pierwszego składu Soul Project.

Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzy pochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, był ze spektaklem w Senegalu, w Korei Południowej i na Kostaryce. W spektaklu Soul Project tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste – czuje się każde drżenie ciała tancerzy –a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

Spektakl mówi o duszy w każdym jej aspekcie: duchowym, abstrakcyjnym, muzycznym i osobistym, stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco i znaleźć język ciała tak żywy,  wymowny i pełny ekspresji, który byłby w stanie przemówić emocjonalnie do widza i dotrzeć do niego tak głęboko, jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów.

Soul Project/PL, koncepcja i reżyseria: David Zambrano; asystent kreatywny: Peter Jasko, asystent produkcji: Dawid Lorenc, tancerze: Paweł Grala, Dawid Lorenc, Wojciech Łaba, Aleksandra Klimiuk, Krzysztof Skolimowski [Pracownia Fizyczna], Piotr Skalski [EST/Hurtownia Ruchu, Kraków], Adam Adamonis Krawczyk, Małgorzata Haduch; produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Spektakl zrealizowany w ramach programu „Zamówienia choreograficzne” Instytutu Muzyki i Tańca.

IMIT (miniaturka)

David Zambrano – pedagog, performer, choreograf. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju tańca, wywierając ogromny wpływ na środowisko taneczne na całym świecie. Zambrano stworzył innowacyjne techniki – technikę Flying Low i Passing Trough, twórca technik leżących u podstaw tańca współczesnego, otwierając w ten sposób nową przestrzeń dla improwizacji w tańcu. Poprzez działanie tancerzy w niskich pozycjach na podłodzie bada możliwości innych niż zwyczajowe w tańcu postawy (horyzontalne, frontalne). Tworzy taniec od ponad 20 lat. Podczas swoich działań twórczych i edukacyjnych odwiedził 40 państw, pracował z ponad 25 tysiącami uczniów i występował na setkach scen na całym świecie. Jego prace to zarówno ułożone choreografie, improwizacje oparte na strukturze jak i pełne improwizacje. Urodzony w Wenezueli, Zambrano spędził 15 lat w Nowym Jorku, gdzie w latach 1986-1996 był członkiem grupy Simone Forti and the Troupe, obecnie mieszka w Amsterdamie. Więcej informacji.

HARMONOGRAM FESTIWALU

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klub ŻAK / 80-266 Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197

Miejska Instytucja Kultury

tel. /  fax: (+48) 58 344 05 73, 58 345 15 90

biuro@klubzak.com.pl ; www.klubzak.com.pl

 Więcej:

www.gdanskifestiwaltanca.pl

www.facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close