Ludzie tańca

Zdjęcie: Aleksandra Ścibor

Portret.

Wersja do druku

Udostępnij

Aleksandra Ścibor – tancerka, tłumaczka, pedagog. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalność: tłumaczenie konferencyjne) oraz Podyplomowego Studium Manadżerów Kultury (Szkoła Główna Handlowa, Warszawa). Zajmuje się tańcem współczesnym, improwizacją, kontakt improwizacją, ruchem autentycznym i tańcem fizycznym.

W świat tańca wprowadzili ją Kama Jankowska i Witold Jurewicz. Od 2005 roku związana z Teatrem Tańca Alter w Kaliszu, od 2008 roku działającym w Łodzi. Występowała w takich spektaklach grupy, jak: Pazur (2006), Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić (2007), Taniec Zasraniec (2008), A co… (2009), oraz Kochankowie (2010) – wszystkie w reżyserii i choreografii Witolda Jurewicza.

W 2009 roku artystka wzięła udział w projekcie Happy Nigela Charnocka z Wielkiej Brytanii, dawnego współtwórcy zespołu DV8 w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, koordynowanego przez Joannę Leśnierowską (Art Stations Foundation).

Współpracuje z Jackiem Owczarkiem (Pracownia Fizyczna, Zdarzenia, 2010) i Rafałem Dziemidokiem (Grupa Koncentrat, Orzech. Wiewiórka, 2010). Działa w ramach stowarzyszenia MOVIN`ŁÓDŹ. Występuje podczas festiwali w całej Polsce, m.in. Strefy Kontaktu w Kaliszu, Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, oraz Międzynarodowego Festiwal Improwizacji Tańca SIC! W Warszawie.

Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca – programu edukacyjno-choreograficzno-tanecznego w Starym Browarze (Art Stations Foundation, edycja kwiecień 2009 – marzec 2010).

W 2011 została rezydentką Solo Projekt – programu rezydencyjnego dla młodych choreografów w ramach performatywnej działalności nurtu „Stary Browar Nowy Taniec” – dzięki któremu powstał spektakl Tylko niegrzeczne dziewczynki chodzą tam, gdzie chcą (opieka artystyczna Ornella Balestra i Luca Giacomo Schulte).

Artystka zajmuje się również edukacją taneczną. Prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą (Wilno, Istambuł). Wykłada taniec współczesny na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (Kierunek: Kulturoznawstwo, Specjalizacja: Taniec) oraz improwizację i partnerowanie w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach (Kierunek: Taniec). Współtworzy www.contactimprovisation.eu.

Zajmuje się tłumaczeniem technicznego języka tańca. Tłumaczy dla Polskiego Teatru Tańca oraz Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca SIC!.

Aleksandra Ścibor w Zdarzeniach Pracowni Fizycznej. Fot., Kailai Chen.
Tylko niegrzeczne dziewczynki chodzą tam, gdzie chcą. Fot. Kailai Chen.
Aleksandra Ścibor w spektaklu Kochankowie Teatru ALTER. Fot. Katarzyna Madziała.
Aleksandra Ścibor (po lewej) w Happy, chor. Nigel Charnock. Fot. Jakub Wittchen.
Aleksandra Ścibor w Zdarzeniach Pracowni Fizycznej.Fot. Janusz Matuszewski.
Portret.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close