Teatr Tańca ALTER

Zdjęcie: Teatr Tańca ALTER

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Tańca ALTER został założony w 1985 roku w Kaliszu przez choreografa i tancerza – który określa sam siebie unikalnym mianem ruchmistrza − Witolda Jurewicza, dyrektora artystycznego i głównego autora spektakli grupy. Projekty Teatru powstają przede wszystkim w oparciu o indywidualny ruch tancerzy, ich własne poszukiwania, kreację postaci scenicznych oraz relacji między nimi. Specyfika pracy twórczej, zakładająca ciągłe poszerzanie zakresu środków ekspresji ruchowej, pomaga w rozwijaniu kreacyjnego potencjału tancerzy. Dzięki temu na polskiej scenie tanecznej zespół przez wiele lat funkcjonował jako alternatywna szkoła tańca, która kształciła młode pokolenie tancerzy, pomagając im stawiać pierwsze kroki w tańcu współczesnym. Nierzadko były to również początki ich zawodowej drogi na tym polu – z zespołem w ciągu ponad 25 lat jego działalności związanych było 85 tancerzy. Wśród nich znajdują się artyści, którzy po latach rozpoczęli indywidualną pracę taneczną i choreograficzną, często zakładając własne grupy. Warto tu wymienić m.in. Jacka Owczarka, Joannę Chitruszko, Elizę Hołubowską i Izabelę Chlewińską. Jak pisze Anna Królica w „Raporcie o stanie tańca w Kaliszu” (2011), „wokół Jurewicza i jego teatru tańca zaczął się w Kaliszu tworzyć poważny ośrodek tańca. Tancerze i choreograf dokształcali się w trybie warsztatowym w zakresie tańca współczesnego tak, by z etapu amatorskiego przejść do profesjonalnego. Prowadzili lekcje tańca i zajęcia w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury (specjalizacja «taniec»). Po kilku latach (1992) powołali do życia festiwal o charakterze konkursu − Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych, których dyrektorem artystycznym był Witold Jurewicz. Od czasu do czasu nawiązywali także współpracę z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, jak przy spektaklu Sinobrody (2004) w reż. Norberta Rakowskiego”.

 

Do 2008 roku Teatr działał w Kaliszu, natomiast w roku następnym przeniósł się do Łodzi, gdzie współpracuje z innymi twórcami – np. obecny trzon grupy tworzą tancerze związani równocześnie z Pracownią Fizyczną Jacka Owczarka, tj. Mariola Benesz, Wojtek Łaba, Agnieszka Muczyń, Paweł Skalski, Radek Stępniak i Aleksandra Ścibor.

 

Cechą, która szczególnie wyróżnia ALTER jest nacisk na proces twórczy, dzięki czemu spektakle ulegają nieustannym przemianom. Kolejne projekty Teatru, zarówno teatralne sensu stricte jak i happeningi, nie są typowymi kompozycjami choreograficznymi, ponieważ dążeniem ich twórców nigdy nie jest stworzenie zamkniętej i skończonej formy widowiska.

 

W codziennej pracy ALTER nie opiera się na ściśle określonej technice, starając się raczej formować ruch i budować swój własny język wypowiedzi scenicznej. Podczas lekcji oprócz zdefiniowanych technik tańca i ruchu, improwizacji i kontakt improwizacji, duża wagę przywiązuje się do na niekonwencjonalnych metod pracy oparte na indywidualnym podejściu do każdego z tancerzy. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy zespół zrealizował wiele premier i akcji tanecznych, w ostatnich latach są to m.in.: Sin Piel (chor. Izabela Chlewińska, Magdalena Witwicka, 2006), Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić…? (reż. Witold Jurewicz koncepcja: Izabela Chlewińska, Kama Jankowska − gościnnie, Krzysztof Skolimowski – gościnnie, Aleksandra Ścibor, 2007), I odcInek I, (kreacja: Izabela Chlewińska, konsultacja art. Witold Jurewicz, 2007), Taniec Zasraniec (reż. i chor. Witold Jurewicz, 2008), The Best (chor. Witold Jurewicz, 2009), A co… (reż. Witold Jurewicz, koncept: Mariola Benesz, Aleksandra Ścibor, 2009), Kochankowie (chor. Witold Jurewicz, 2010).

 

ALTER współpracuje z artystami innych dziedzin sztuki, muzyki i fotografii. Autorem muzyki do spektakli jest m.in. Jan Smoczyński, pianista i kompozytor. Przedstawieniom Teatru towarzyszą wernisaże fotografii tańca autorstwa Katarzyny Madziały.

Osobnym obszarem działalności Teatru Tańca ALTER jest edukacja. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie i gruntowne wykształcenie pedagogiczne, tancerze Teatru prowadzą zajęcia, szkolenia i warsztaty w zakresie wielu różnych technik tańca i ruchu.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close