Teatr Dada von Bzdülöw został założony przez Katarzynę Chmielewską i Leszka Bzdyla w roku 1993 jako jeden z pierwszych polskich zespołów teatru tańca. Wcześniej Bzdyl był aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury. Chmielewska natomiast skończyła gdańską szkołę baletową, a w trakcie pracy w zespołe również prestiżową brukselską P.A.R.T.S. kierowana przez twórczynię ROSAS, Annę Teresę de Kersmaeker. Dzięki zróżnicowanemu zapleczu edukacyjnemu i zawodowemu udało im się wspólnie wykreować unikalny styl grupy, dopełniony inspiracją działaniami dadaistów i twórczością polskich pisarzy (niepisanym patronem Dada zdaje się Witold Gombrowicz). Ruch, taniec, słowo, tekst, gra z formą i konwencją, pastisz, groteska i eklektyzm stały się trwałymi wyznaczniki prac zespołu, szczególnie tych powstałych pod koniec lat 90. i w latach 2000. Dada von Bzdülöw stworzył blisko czterdzieści przedstawień, wśród których najsłynniejsze to Magnolia (2002), Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (a la Gombrowicz, 2004), Bonsai (2006) i Faktor T. (2008).
Od początku swojej działalności Dada von Bzdülöw działa jako kolektyw twórczy, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami, choć w trakcie historii grupy ich krąg był znacznie większy. To właśnie w zespole Bzdyla i Chmielewskiej rozpoczynała karierę generacja tancerzy, która obecnie współtworzy trójmiejską scenę taneczną, m.in. Anna Steller i Filip Szatarski.
W spektaklach Teatru Dada von Bzdülöw występuje obecnie dwunastu tancerzy, którzy poza strukturami grupy prowadzą swoją indywidualną karierę artystyczną: Tatiana Kamieniecka, Anna Steller, Julia Mach, Ula Zerek, Katarzyna Chmielewska, Izabela Chlewińska, Dominika Knapik, Rafał Dziemidok, Radek Hewelt, Filip Szatarski, Dawid Lorenz, Leszek Bzdyl. Spektakle Dada współtworzą czołowi przedstawicie muzyki jazzowej i improwizowanej: Mikołaj Trzaska, Wojciech Mazolewski, SzaZa (Paweł Szamburski & Patryk Zakrocki).
Teatr Dada organizował takie wydarzenia artystyczne, jak Dzień Pięknego Towarzystwa, 1996-2001 i Gdańska Korporacja Tańca, 2002-2007. Zespół stale kooperuje z instytucjami kultury w Trójmieście (Teatr Miejski w Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Klub Żak, Fundacja Teatru Szekspirowskiego) oraz w Polsce (Stary Browar – Poznań, CK Zamek – Poznań, Re-wizje – Warszawa, Teatr Nowy – Łódź). W 2008 nawiązał ścisłą współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku dotyczącą produkcji i prezentacji przedstawień.
Teatr uczestniczył w licznych projektach międzynarodowych: Landscape X, Intercult – Szwecja 1998; Drop Dead Goergeous – Vincent Dance Theatre – UK 2001-2002; Trans Dans Europe, Les Hivernales – Avignon, Francja 2004-2006; SEAS, Intercult – Sztokholm/Gdańsk 2004; Faktor T – Dance Advance – Filadelfia, USA 2007-2008. Do tej pory zespół wystąpił dotychczas w 21 krajach Europy, w Indiach oraz wielokrotnie w USA. Zespół stale korzysta z subwencji Urzędu Miasta Gdańska.
W roku 2012 Teatr otrzymał własną siedzibę w Gdańsku-Wrzeszczu. (ul. Grunwaldzka 44). Zlokalizowane tam zostaną m.in. sala prób i biuro. Jak pisze Mirosław Baran, „to 250 metrów kwadratowych podzielonych na mniejsze pokoje. W komunalnym pomieszczeniu mieściła się wcześniej filia nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która została ostatnio zlikwidowana w związku z otwarciem w pobliżu multimedialnej Biblioteki Manhattan. Na razie umowa pomiędzy miastem i teatrem podpisana zostanie na 3 lata”. I dalej: „Gdańska formacja w tym roku świętować będzie 20-lecie powstania. Przez te lata praktycznie nie miała własnej siedziby, współpracowała m. in. z Pałacem Młodzieży w Gdańsku, Teatrem im. Gombrowicza w Gdyni, klubem Żak, a nawet… Teatrem Nowym im. Dejmka w Łodzi. Od paru lat formacja swoje nowe spektakle pokazuje gościnnie w Teatrze Wybrzeże. O ile jednak na scenach Wybrzeża artyści mogą grać i próbować, to np. o prowadzeniu regularnych warsztatów – w związku z dużym obłożeniem wybrzeżowych scen – nie mogło być mowy”. Dlatego siedziba bardzo się grupie trzyma a jej otrzymanie – choć stanowczo spóźnione – to mimo wszystko znakomity prezent dla Teatru Dada, który w 2013 świętował 20-lecie istnienia.
Opracowano na podstawie artykułu Mirosława Barana Dom dla Dady von Bzdülöw na 20. urodziny, „Gazeta Wyborcza – Trójmiasto” on line, nr 88.
Z całym teksetm można zapoznać się tutaj:
Adres
Biblioteka Tańca, ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk
Telefon
+48 604 88 05 58
dadaoffice@wp.pl; edukacja@bibliotekatanca.pl
Strona
powiązane
Ludzie
Leszek Bzdyl
- choreograf
- tancerz
- reżyser