Warszawa/XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2016: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Zdjęcie: Warszawa/XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2016: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Fot. Dominik Werner

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na prezentacje spektaklu INTRO (Narodowego) Teatru Dada von Bzdülöw, które odbędą się w ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE. Po drugim pokazie zaplanowano spotkanie artystów z widzami.

Sto lat po pierwszych manifestacjach ruchu dadaistycznego, prowadzona przez Leszka Bzdyla grupa stworzyła groteskowe przedstawienie INTRO do muzyki post-punkowego zespołu Nagrobki. Spektakl ten to groteskowy kalejdoskop

współczesnych polskich fobii. W przedstawieniu INTRO Teatr Dada von Bzdülöw zarówno szyderczo, jak i rozpaczliwe wykrzykuje „Dada Is Polska!!!”.

„Absurdalny, desakralizujący wszystko czarny humor INTRO działa mocniej niż wszystkie rozsądne, napęczniałe od naukowych argumentów dyskusje. Plątanina biało-czerwonych symboli, ostrych dźwięków wuwuzeli, ładunków wybuchowych, kur zielononóżek i demonicznych muzułmanek nakazuje nam odnaleźć zagubiony w teraźniejszej rzeczywistości dystans. Ale jest też prowokacją dla prowokacji. Jak nieskrępowana niczym wyobraźnia dadaistów nakazuje. Bo INTRO to przede wszystkim wyzwanie rzucone wszystkim naszym mitom.”

Anna Jazgarska, teatralny.pl

Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska

Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek

Muzyka, scenografia, wideo: Nagrobki (Maciej Salamon, Adam Witkowski)

Kostiumy: Katarzyna Piątek

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöwi Teatr Wybrzeże

Powstanie spektaklu dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska

Logo Narodowy Teatr Dada (miniaturka)   Logo Teatr Wybrzeże (miniaturka)

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

Nowe logo Miasto Gdańsk (miniaturka)

Teatr Dada von Bzdülöw to jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuki art performance. Działa w Gdańsku od 1993 roku. Jego założycielami są tancerze i choreografowie: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. Teatr Dada von Bzdülöw stworzył ponad 40 spektakli wyróżniających się precyzją ruchu i walorami wizualnymi. Przedstawienia zespołu były prezentowane w 20 krajach, m.in. w Niemczech, Wlk. Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach oraz we Francji i we Włoszech. Grupa współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni,Teatrem Nowym  w Łodzi i z Klubem Żak w Gdańsku, a w ostatnich latach – z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.   Przedstawienie Factor T stworzone w koprodukcji z Dance Advance w Filadelfii i Art Stations Foundation zostało uznane przez krytyków tańca za najlepszy polski spektakl 2008 roku. PrzedstawieniaTeatru Dada vonBzdülöw były prezentowane na Polskiej Platformie Tańca w 2010, 2012 i 2014 roku.

Sprzedaż biletów na spektakle Teatru Hotel Modern, Unii Teatr Niemożliwy oraz Teatru Dada von Bzdülöw będzie prowadzona w CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2). Bilety płatne tylko gotówką.   

***

Interdyscyplinarny, autorski festiwal ROZDROŻE (organizowany corocznie od 1994 roku) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza tańca współczesnego i teatru, integralnie łączące ruch i grę aktorską ze specjalnie skomponowaną muzyką oraz spektakle łączące animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia stworzyli artyści działający w Holandii i w Polsce.

Program

Organizatorzy:

Fundacja Sztuka i Współczesność (miniaturka)    CSW Logo 2016 (miniaturka)

Partnerem pokazu spektaklu Happiness jest Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr:

Logo Nowy Teatr (miniaturka)

Partner festiwalu: Qchnia Artystyczna

Kuchnia Artystyczna (miniaturka)

Festiwal ROZDROŻE 2016 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta stołecznego Warszawy oraz Ambasady Królestwa Niderlandów.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)      Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)       Logo ambasada Holandii (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Budynek Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close