Sopot: „Dada Hub 2015” – warsztaty z Teatrem Dada von Bzdülöw

Zdjęcie: Sopot: „Dada Hub 2015” – warsztaty z Teatrem Dada von Bzdülöw

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Hub – (z ang.) punkt ogniskowy wokół którego jednocześnie mają miejsce wielorakie wydarzenia.

Teatr Dada von Bzdülöw we współpracy z MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie zaprasza na coroczny wakacyjny cykl warsztatów taneczno-choreograficznych prowadzonych pod okiem twórców Teatru Dada von Bzdülöw – Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej oraz gościnnie przez CLEVER TEAM z Wiednia – Radka Hewelta i Filipa Szatarskiego. W trosce o jakość warsztatu liczba uczestników została ograniczona do 25 osób. Do udziału w warsztatach zaproszeni są tancerze, choreografowie, performerzy z Polski i z zagranicy z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym lub edukacyjnym. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki – studio z widokiem na morze. Jak pisza organizatorzy: Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem. Pragniemy stworzyć miejsce spotkania i wymiany energii twórczej.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW: 

Poniedziałek 10 sierpień, godz. 9:00

– zapoznanie uczestników i rozpoczęcie warsztatów

Plan codziennych warsztatów w okresie 10-15 sierpnia 2015

godz. 10:00-11:30 Technika – Leszek Bzdyl

godz. 11:45-13:15 Technika – Katarzyna Chmielewska

godz. 13:15-15:00 Przerwa obiadowa

godz. 15:00-18:00 Coaching CLEVER TEAM – Filip Szatarski i Radek Hewelt

 

Sobota 15 sierpnia, godz. 18:30

–  otwarty pokaz uczestników work in progress oraz zakończenie warsztatów i wręczenie uczestnikom dyplomów DADA HUB 2015

OPIS WARSZTATÓW:

Technika –  6 x 90min.

Prowadzenie: Leszek Bzdyl

Warsztat, który chciałbym zaproponować, powinien być tak samo niedookreślony, jak cały dorobek Teatru Dada von Bzdülöw: tańcząc myślę o teatrze / tworząc teatr myślę ciałem tańczącym. Zapewne to nazbyt szerokie zagadnienie, ale tylko w ten sposób taniec i teatr stają się dla mnie interesującą przestrzenią sztuki, tylko w tej rozległej dwoistości znajduję inspirację i ochotę na ostateczne spotkanie z widzem. 25 lat moich doświadczeń wynikających z tego dwu-wektorowego napięcia wydaje się być jakimś nieskończonym bogactwem, którym należy się dzielić.  Z drugiej strony jednak, owe 25 lat doświadczeń mówi, że to co wczoraj zdefiniowane, dzisiaj musi być zweryfikowane. A zatem będziemy definiować i weryfikować. Podczas warsztatu będziemy penetrować naturalność i precyzję frazy tanecznej. Korzystać będziemy z systemów wypracowywanych przez lata w Teatrze Dada (korelacja oddechu i ruchu, preparacja i akcja, wielokierunkowość impulsów, radość energetycznego przepływu).

Technika –  6 x 90min.

Prowadzenie: Katarzyna Chmielewska

Ciało jest jak instrument, dlatego w trakcie warsztatu postaramy się mu przyjrzeć od strony anatomicznej, czyli od strony układu kostno-mięśniowego w ruchu, badając jego bezpośredni wpływ na jakość, wyraz i dynamikę tańca. Wykorzystywać w tym celu będziemy przede wszystkim technikę release oraz ćwiczenia stabilizujące mięśnie głębokie. Ważną zasadą techniki release jest wykorzystywanie ciała w ruchu w sposób jak najbardziej naturalny i funkcjonalny. Technika ta koncentruje się na organicznym i swobodnym przepływie ruchu przy aktywnej i świadomej kontroli centrum i izolacji mięśniowej, oddech zaś pełni tu bardzo ważną rolę, dążąc do osiągania efektów przy jak najniższym nakładzie energetycznym. Systematyczna praca w tej technice poprawia płynność i czystość ruchu oraz aktywnie rozciąga i wzmacnia ciało. Celem warsztatów jest z jednej strony zintegrowanie energii płynących w ciele, uzyskanie lepszej jakości i świadomości ciała w przestrzeni, a z drugiej przekazanie wiedzy pomagającej zabezpieczyć je przed kontuzjami.

Coaching „CLEVER TEAM” – 12 x 90 min.

Prowadzenie: Radek Hewelt i Filip Szatarski

W naszym projekcie warsztatowym Coaching – Instant Opera. Adult crying inventory zaproponujemy uczestnikom zgłębianie metody CLEVER TEAM. W oparciu o taniec, sztukę performatywną i pracę z głosem budować będziemy oryginalny materiał inspirowany operą. Metoda CLEVER TEAM skupia się bowiem na performerze i jego umiejętnościach. Bardzo wysoko podnosi „poprzeczkę” i wymagania techniczne, odrzucając wszelkie zewnętrzne „podpórki” sceniczne, atrakcyjną scenografię, wymyślny kostium czy światło. W kryzysie performer polegać może jedynie na własnych umiejętnościach, zaś podniesienie umiejętności jest jedynym gwarantem przetrwania scenicznego. Przychodzi czas, gdy trzeba zrobić coś wyłącznie w oparciu o własne wrodzone instynkty, a filozofia D.I.Y (do-it-yourself) towarzyszy CLEVER TEAM niemalże od zawsze. W pracy warsztatowej badać będziemy granice umiejętności performerskich posługując się poetyką patosu i kiczu. Udamy się na poszukiwanie stanu wielokrotnego Katharsis, pozwalając sobie i widowni na płacz. Hasło „cry as much as you can” towarzyszyć nam będzie zarówno podczas warsztatów jak i na pokazie końcowym work in progress, który podsumuje naszą wspólną tygodniową pracę.

Do pobrania:

Biogramy prowadzących

Liczba zajęć (36x  60min.): codziennie 6 godzin w godz. 10.00-13.15 i 15.00-18.00.

Zapisy na warsztaty: dadaoffice@wp.pl

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 500zł

Przy zgłoszeniu wszyscy nowi uczestnicy poproszeni zostaną o wypełnienie krótkiej aplikacji zgłoszeniowej.

Wpłaty 50% zaliczki za warsztaty w kwocie 250zł należy dokonać w terminie do 10 lipca 2015 na konto wskazane poniżej:

STOWARZYSZENIE „Teatr Dada von Bzdülöw”

ul. Grunwaldzka 44, 80-241 Gdańsk

Nr konta: 16194010763059080500000000
W tytule należy wpisać: DADA HUB 2015 Imię i Nazwisko

Pozostałą opłatę w kwocie 250zł należy uiścić przelewem do 8 czerwca 2015 lub bezpośrednio u organizatora w pierwszym dniu warsztatów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników warsztatów na podstawie kolejności zgłoszeń i ich doświadczenia. Maksymalna liczba uczestników: 25 osób.

Osoby, którzy mają potwierdzone uczestnictwo w warsztatach mogą bezpłatnie zrezygnować do 10 lipca 2015. Rezygnacja po tym terminie będzie się wiązała z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 50% ceny warsztatów.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Sopot: MCKA Zatoka Sztuki, al. Mamuszki 14, codziennie ww godz. 10.00-13.15 oraz 15.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close