Gdańsk/Zamówienia choreograficzne 2017: Teatr Dada von Bzdülöw „Dzisiaj, wszystko” – chor. Jakub Truszkowski

Zdjęcie: Gdańsk/Zamówienia choreograficzne 2017: Teatr Dada von Bzdülöw „Dzisiaj, wszystko”  – chor. Jakub Truszkowski

Fot. Krzysztof Lisiak.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Dada von Bzdülöw zaprasza na pokaz spektaklu Dzisiaj, wszystko. Przedstawienie powstało w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże.

Spektakl Dzisiaj, wszystko związany jest bezpośrednio z przypadającym na jesień 2017 roku jubileuszem 25-lecia Teatru Dada von Bzdülöw. W założeniu twórców, będzie to przedstawienie podsumowujące wieloletnie doświadczenie zespołu, ale również otwierające nową perspektywę wykonawczą i tematyczną. Dzisiaj, wszystko, w odróżnieniu od ostatnich realizacji Teatru Dada, koncentrować się będzie na rozwiązaniach choreograficznych i tanecznych.

Choreografię Dzisiaj, wszystko stworzy Jakub Truszkowski, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz P.A.R.T.S. Anne Teresy De Keersmaeker. Od 2000 roku związany jest  z zespołem Rosas – jako tancerz oraz dyrektor pób (rehearsal director), dlatego spektakl będzie jego artystycznym powrotem do kraju i debiutem choreograficznym w Polsce. Zaproszenie Jakuba Truszkowskiego do stworzenia choreografii Dzisiaj, wszystko jest wynikiem istotnego elementu biografii Teatru Dada, czyli pośrednim wpływem sceny belgijskiej, pod którym Teatr Dada pozostaje od początku swojego istnienia. Zarówno Katarzyna Chmielewska, współzałożycielka zespołu, jak i współpracujący w ciągu minionych lat z Teatrem Dada: Roberto Olivan, Radek Hewelt, Magdalena Reiter, Dawid Lorenc (wszyscy związani z P.A.R.T.S. oraz innymi mistrzowskimi scenami teatralno-tanecznymi w Belgii), ukierunkowywali poszukiwania artystyczne Teatru Dada von Bzdülöw i w istotny sposób wpływali na kształt realizacji scenicznych teatru. Zatem współpraca Teatru Dada z Jakubem Truszkowskim jest z jednej strony kontynuacją wcześniejszych inspiracji, z drugiej – próbą ponownego przetworzenia (zremiksowania) dorobku sceny belgijskiej w tyglu dadaistycznego zamysłu. Choreografia Jakuba Truszkowskiego Dzisiaj, wszystko, realizowana wspólnie z założycielami Teatru Dada, Katarzyną Chmielewską (asystent choreografa) i Leszkiem Bzdylem (koncept przedstawienia) będzie 50.premierą w historii gdańskiego zespołu. W przedstawieniu, obok wspomnianych powyżej, wystąpią: Anna Steller, związana z Teatrem Dada od 1992 roku, oraz Katarzyna Ustowska i Piotr Stanek – oboje związani z Dada od 2014 roku (Enclave 4/7, INTRO).

O spektaklu:

Refleksja bazowa:
Ponieważ to, co minęło, znika bezpowrotnie / zamienia się w coś – nauczyliśmy się nie obciążać naszych myśli przeszłością, i skoro to, co nadejdzie, wydaje się nam nieistotne / będzie czymś –

nauczyliśmy się nie zawracać sobie głowy projektami rozpisanymi na pokolenia. Ostatecznie pozostaje nam to chwilowe teraz, DZISIAJ, i DZISIAJ musi wydarzyć się WSZYSTKO.

 

Refleksja o braku refleksji:
Widz przymuszony do oglądania zdarzenia scenicznego heroicznie doszukuje się zgodności swojego gustu z gustem kreujących zdarzenie. Marzeniem twórców Teatru Dada von Bzdülöw, od zarania istnienia – od 1992 roku, czyli od 25 lat – było takie spotkanie z widzem, któremu nie towarzyszy żadna wyprzedzająca wypadki sceniczne refleksja, czy też wyobrażenie pożytecznych lub też niepożytecznych skutków owego spotkania. A zatem po raz kolejny DZISIAJ, WSZYSTKO.

Nadbudowa:
Dada niczego nie czuje,

jest niczym, niczym, niczym.

Jest jak wasze nadzieje, niczym.

Jak wasz raj, niczym.

Jak wasi artyści, niczym.

Jak wasza religia, niczym.

Francis Picabia

Zawartość:
Dzisiaj, wszystko będzie podróżą po konstelacjach spełnienia. Dionizyjskim świętem upojenia. Redystrybucją nadmiaru. Zawłaszczeniem świata. Kumulacją zużywania wszystkiego, co znajdzie się pod ręką. Wampiryzmem i ofiarniczym oddaniem jednocześnie.

Rronia:

Dla wszystkich żyjących jest jeszcze nadzieja;

gdyż nawet żywy pies jest lepszy niż zdechły lew.

Eklezjastes

 

Choreografia: Jakub Truszkowski
Współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska

Koncept: Leszek Bzdyl

Muzyka: Łoskot – Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti
Kostiumy: Katarzyna Piątek
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

W spektaklu występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski.

Premiera: 21 września na Scenie Malarnia

Kolejne spektakle: 22 i 23 września na Scenie Malarnia

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

partnera przy realizacji projektu: Klubu Żak w Gdańsku

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

IMIT (miniaturka)

Jakub Truszkowski (ur. 1977) – choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1987-96). W trakcie edukacji szkolnej wystąpił w kilku baletach klasycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W 1996 roku został przyjęty do szkoły Anne Teresy De Keersmaeker, P.A.R.T.S., którą ukończył w 1999. W styczniu 2000 roku dołączył do zespołu Rosas, tańcząc w kolejnych przedstawieniach: Drumming, Mozart/Concert Arias, Mikrokosmos, oraz uczestniczył w kreacji: In Real Time, Rain, Aprile me,  Repertory Evening, Bitches Brew/Tacoma Narrows  oraz Kassandra. W 2008 roku dołączył do les ballets C de la B, gdzie tańczył w Import Eksport oraz uczestniczył w kreacji spektaklu Ashes. Jest stałym nauczycielem w P.A.R.T.S w Brukseli oraz gościnnie uczy w kilku szkołach tańca w Europie, m.in. Amsterdam University of Arts oraz  Folkwang University of Arts w Essen. Jako rehearsal director uczestniczy w przenoszeniu repertuaru Rosas w Operze w Lyonie, P.A.R.T.S., Operze Paryskiej oraz w Companhia Nacional de Bailado w Lizbonie. Osobiście zrealizował cztery spektakle: Solo fort he Projector, Improvisation Solo, Bodyspace  oraz Memory Reset. Jest współzałożycielem i performerem kolektywu The House of Bertha Dance.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia, ul. Św. Ducha 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close