Poznań/Scena dla tańca 2016/estetyka/DADA/polityka: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Zdjęcie: Poznań/Scena dla tańca 2016/estetyka/DADA/polityka: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Fot. Dominik Werner

Wersja do druku

Udostępnij

Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska zapraszają na 47 premierę w historii Teatru Dada von Bzdülöw, zespołu nieprzerwanie działającego w Gdańsku od 1992 roku, przemianowanego na potrzeby spektaklu INTRO na Narodowy Teatru Dada von Bzdülöw. W czteroosobowej obsadzie, obok Chmielewskiej i Bzdyla, będzie można zobaczyć Katarzynę Ustowską i Piotra Stanka, młodych tancerzy znanych już z prezentowanego na scenie Teatru Wybrzeże spektaklu ENCLAVE 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

Katarzyna Ustowska, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku jest obecnie studentką Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, natomiast Piotr Stanek w 2016 roku będzie absolwentem krakowskiej PWST (bytomski wydział Teatru Tańca). Muzykę do spektaklu INTRO stworzył zespół NAGROBKI, czyli Maciej Salamon i Adam Witkowski, artyści wizualni i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuki w Szczecinie. Kostiumy zaprojektowała Katarzyna Piątek, a reżyserię świateł przeprowadził stały współtwórca Teatru Dada – Michał Kołodziej.

W atmosferę spektaklu najlepiej wprowadzą słowa jego bohaterów:

Zorana Vukmirović: Chciałabym powiedzieć że chorwacki nacjonalizm zszedł na psy

Nazira Ibtihadż: Fundament, fundamenty, fundamentalizm

Mordechaj Apert: Pokłoń się ziemi tchórzliwie opuszczonej przez lud Twój

Kerim Isłambiek Adłan Baszyr Mamed Kacajew: Polskę kocham szczerze

oraz dadaistyczne w swojej naturze wprowadzenie do spektaklu:

INTRO, spektakl Narodowego Teatru Dada von Bzdülöw, Anno Domini 2015, czerpie inspiracje, rozpoznanie oraz nerwową melancholię z niegasnącego ducha ruchu Dada, który, jak mówili jego apostołowie: Był, Jest i Będzie. 99 lat po emanacji Dada w Zürichu (AD 1916), któremu towarzyszył zapach krwi z okopów pod Verdun, narodowe uniesienia, oraz objawienia fatimskie, Azazel, czy jak go tam zwą talmudyści i islamiści, zagościł w Polsce. Pod skrzydłami Azazela Polska stała się tezą, syntezą i antytezą jednocześnie. Pod władzą Azazela w Polaku wzrasta przekonanie, że JEDEN znaczy więcej niż WIELE.

Teatr Dada, natchniony Duchem Dada, postanawia zedrzeć zasłony i ukazać zabójcze oblicze Anioła Śmierci. Zaśmiać się w twarz Aniołowi Śmierci. W spektaklu INTRO Teatr Dada von Bzdülöw zarówno szyderczo, jak i rozpaczliwie wykrzykuje: Dada is Polska!!! W krzyku i tańczeniu Teatrowi Dada von Bzdülöw towarzyszy zespół muzyczny Nagrobki.

reżyseria: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska

choreografia i wykonie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek

muzyka, scenografia, wideo: Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)

kostiumy: Katarzyna Piątek

reżyseria świateł: Michał Kołodziej

produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Logo Narodowy Teatr Dada (miniaturka)   Logo Teatr Wybrzeże (miniaturka)

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

Nowe logo Miasto Gdańsk (miniaturka)

Prezentacja spektaklu INTRO odbywa się w ramach projektu estetyka/DADA/polityka, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

Logo Scena dla tańca (miniaturka)     IMIT (miniaturka)

O projekcie:

estetyka/DADA/polityka to projekt bezpośrednio związany z przypadającymi w 2016 roku obchodami 100-lecia Dadaizmu. Nazwa projektu nawiązuje do manifestów inicjatorów ruchu DADA. W ramach projekt na pięciu scenach teatralnych w Polsce Teatr Dada von Bzdülöw zaprezentuje spektakl INTRO i zaprosi widzów przedstawienia do dyskusji o aktualność dadaistycznych rozpoznań estetyczno-politycznych.

Kurator projektu: Leszek Bzdyl

Więcej informacji: www.scenadlatanca.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Poznań: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close