Gniezno/Scena dla tańca 2016/estetyka/DADA/polityka: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Zdjęcie: Gniezno/Scena dla tańca 2016/estetyka/DADA/polityka: Narodowy Teatr Dada von Bzdülöw „INTRO”

Fot. Dominik Werner

Wersja do druku

Udostępnij

Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska zapraszają na 47 premierę w historii Teatru Dada von Bzdülöw, zespołu nieprzerwanie działającego w Gdańsku od 1992 roku, przemianowanego na potrzeby spektaklu INTRO na Narodowy Teatru Dada von Bzdülöw. W czteroosobowej obsadzie, obok Chmielewskiej i Bzdyla, będzie można zobaczyć Katarzynę Ustowską i Piotra Stanka, młodych tancerzy znanych już z prezentowanego na scenie Teatru Wybrzeże spektaklu ENCLAVE 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

Katarzyna Ustowska, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku jest obecnie studentką Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, natomiast Piotr Stanek w 2016 roku będzie absolwentem krakowskiej PWST (bytomski wydział Teatru Tańca). Muzykę do spektaklu INTRO stworzył zespół NAGROBKI, czyli Maciej Salamon i Adam Witkowski, artyści wizualni i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuki w Szczecinie. Kostiumy zaprojektowała Katarzyna Piątek, a reżyserię świateł przeprowadził stały współtwórca Teatru Dada – Michał Kołodziej.

W atmosferę spektaklu najlepiej wprowadzą słowa jego bohaterów:

Zorana Vukmirović: Chciałabym powiedzieć że chorwacki nacjonalizm zszedł na psy

Nazira Ibtihadż: Fundament, fundamenty, fundamentalizm

Mordechaj Apert: Pokłoń się ziemi tchórzliwie opuszczonej przez lud Twój

Kerim Isłambiek Adłan Baszyr Mamed Kacajew: Polskę kocham szczerze

oraz dadaistyczne w swojej naturze wprowadzenie do spektaklu:

INTRO, spektakl Narodowego Teatru Dada von Bzdülöw, Anno Domini 2015, czerpie inspiracje, rozpoznanie oraz nerwową melancholię z niegasnącego ducha ruchu Dada, który, jak mówili jego apostołowie: Był, Jest i Będzie. 99 lat po emanacji Dada w Zürichu (AD 1916), któremu towarzyszył zapach krwi z okopów pod Verdun, narodowe uniesienia, oraz objawienia fatimskie, Azazel, czy jak go tam zwą talmudyści i islamiści, zagościł w Polsce. Pod skrzydłami Azazela Polska stała się tezą, syntezą i antytezą jednocześnie. Pod władzą Azazela w Polaku wzrasta przekonanie, że JEDEN znaczy więcej niż WIELE.

Teatr Dada, natchniony Duchem Dada, postanawia zedrzeć zasłony i ukazać zabójcze oblicze Anioła Śmierci. Zaśmiać się w twarz Aniołowi Śmierci. W spektaklu INTRO Teatr Dada von Bzdülöw zarówno szyderczo, jak i rozpaczliwie wykrzykuje: Dada is Polska!!! W krzyku i tańczeniu Teatrowi Dada von Bzdülöw towarzyszy zespół muzyczny Nagrobki.

reżyseria: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska

choreografia i wykonie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek

muzyka, scenografia, wideo: Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)

kostiumy: Katarzyna Piątek

reżyseria świateł: Michał Kołodziej

produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Logo Narodowy Teatr Dada (miniaturka)   Logo Teatr Wybrzeże (miniaturka)

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

Nowe logo Miasto Gdańsk (miniaturka)

Prezentacja spektaklu INTRO w odbywa się w ramach projektu estetyka/DADA/polityka, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

Logo Scena dla tańca (miniaturka)     IMIT (miniaturka)

O projekcie:

estetyka/DADA/polityka to projekt bezpośrednio związany z przypadającymi w 2016 roku obchodami 100-lecia Dadaizmu. Nazwa projektu nawiązuje do manifestów inicjatorów ruchu DADA. W ramach projekt na pięciu scenach teatralnych w Polsce Teatr Dada von Bzdülöw zaprezentuje spektakl INTRO i zaprosi widzów przedstawienia do dyskusji o aktualność dadaistycznych rozpoznań estetyczno-politycznych.

Kurator projektu: Leszek Bzdyl

Więcej informacji: www.scenadlatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gniezno: Teatr im. Aleksandra Fredry, ul. Mickiewicza 9

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close