Gdańsk: Film dokumentalny „Celebration” o Teatrze Dada von Bzdülöw – reż. Michał Popczyk

Zdjęcie: Gdańsk: Film dokumentalny „Celebration” o Teatrze Dada von Bzdülöw – reż. Michał Popczyk

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku  i Teatr Dada von Bzdülöw zapraszają na premierę filmu dokumentalnego Celebration w reżyserii Michała Popczyka. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w grudniu 2012 roku w trakcie prób do przedstawienia Celebration, czyli koniec. I jeszcze raz!, zamykającego jubileusz XX-lecie Teatru Dada. W przygotowaniach do spektaklu uczestniczyło 21 osób, m.in. Mikołaj Trzaska, Paweł Szamburski, Izabela Chlewińska, Dominika Knapik, Filip Szatarski, Radek Hewelt, Dawid Lorenc, Ula Zerek i Tatiana Kamieniecka, czyli ci, którzy w ostatnich latach współtworzyli przedstawienia Teatru Dada.

Film Celebration śledzi i pokazuje kulisy realizacji przedstawienia. Swoisty bałagan i emocje przedpremierowe łączą się z radością spotkania w tak dużym zespole. Role są rozdane, powstaje choreografia, muzyka rodzi się z improwizacji. Dokument przetykany jest opowieścią o Teatrze Dada i o jego założycielach. Opowiadają współtwórcy teatru. Każdy z nich odcisnął wyraźne piętno swoich artystycznych poszukiwań na kształcie kolejnych przedstawień Teatru Dada. Każdy z nich ma do Teatru Dada odmienny stosunek, inaczej komentuje swoje spotkanie z filozofią Teatru prowadzonego przez Katarzynę Chmielewską i Leszka Bzdyla.

Zazwyczaj przy okazji okrągłej rocznicy powstają dokumenty lekko pomnikowe. Film Michała Popczyka przesycony jest ironią. Ironia ta sprawia, że praca na jubileuszową fetą XX-lecia Teatru Dada wydaje się być jedynie żartobliwym i dadaistycznie nieskoordynowanym spotkaniem pewnej formacji artystycznej, której przyświeca idea wolności twórczej i swoista myśl, którą można opisać zdaniem z książki Życie przed sobą Romain Gary’ego:

Ja nie robię swojego życia na bóstwo

Celebration

scenariusz i reżyseria:
Michał Popczyk
Irena Siedlar

współpraca:
Magdalena Hajdysz

zdjęcia:
Michał Popczyk
Mateusz Sendrowicz

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/4

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close