Warszawa/DADAIDA: Teatr Dada von Bzdülöw „Why Don’t You Like Sadness” – chor. Katarzyna Chmielewska i „Strategia (mimowolna reaktywacja)” – chor. Leszek Bzdyl

Zdjęcie: Warszawa/DADAIDA: Teatr Dada von Bzdülöw „Why Don’t You Like Sadness” – chor. Katarzyna Chmielewska i  „Strategia (mimowolna reaktywacja)” – chor. Leszek Bzdyl

Fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach trzydniowego przeglądu spektakli Teatru Dada von Bzdülöw „DADAIDA”, organizowanego przez TR Warszawa i Teatr Dada von Bzdülöw, odbędą się pokazy dwóch jednoaktówek: Why Don’t You Like Sadness? w choreografii Katarzyny Chmielewskiej oraz Strategia (mimowolna reaktywacja) w choreografii Leszka Bzdyla. Współproducentem przedstawień jest Teatr Wybrzeże.

O spektaklu Why Don’t You Like Sadness?

Drugi z solowych spektakli Teatru Dada von Bzdülöw, którego premiera odbyła się w roku 2016 w Teatrze Wybrzeże. Why Don’t You Like Sadness? to zainspirowana twórczością Orhana Pamuka teatralna podróż przez labirynt emocji, którą artystka przyrównuje do przechodzenia z pokoju do pokoju. Jakie uczucia odkryjemy w każdym z nich? O melancholii, uważnym przyglądaniu się sobie i łapaniu dystansu Chmielewska opowie ruchem. Na scenie Chmielewskiej towarzyszy Radek Duda, który na żywo dopełnia jej taniec muzyką, zmieniającą emocjonalne zabarwienie.

Katarzyna Chmielewska o spektakluSpektakl jest subtelną podróżą przez labirynt stanów emocjonalnych, którą można porównać do przechodzenia z pokoju do pokoju. Każdy z tych pokoi nasycony jest innym odcieniem i bywa, że wchodząc do jakiegoś z nich odkrywamy nie po raz pierwszy, że jest nam cholernie smutno. Otulamy się tym smutkiem jak kołderką i nie śpieszymy się by spod niej wyjść. Ta melancholia wywołuje spowolnienie, dzięki któremu możemy z uwagą przyjrzeć się wszystkiemu, a przeżywając ten stan jednocześnie staramy się złapać do niego dystans by móc z nową energią otworzyć kolejne drzwi.

koncept i wykonanie: Katarzyna Chmielewska

współpraca artystyczna: Anna Steller

muzyka na żywo: Radek Duda

światła: Michał Kołodziej

premiera: 22 lipca 2016

czas trwania spektaklu: 50 minut bez przerwy

produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

Bilety w przedsprzedaży: 25 zł (do 6 października)
Bilety w dniu spektaklu: 35 zł

O spektaklu Strategia (mimowolna reaktywacja):

One-man show o próbie przetrwania w ciężkich czasach. Jasiu, bohater Strategii, we śnie jest w roku 2018, kiedy się budzi, zauważa, że ciągle tkwi w orwellowskim roku 1984. Koło historii PAŃSTWA NA PE znowu utknęło w swoim piekielnym punkcie. Co zrobiliśmy z naszym buntem, nadzieją na wolność, nieustępliwością wobec zła? Może nasz bunt był pozorny, może nadzieję wypaliliśmy z gandzią, a nieustępliwość utopili w postmodernistycznym relatywizmie?

Pracę nad solowym przedstawieniem Strategia o człowieku, zagubionym w metaforycznej polskiej rzeczywistości, Leszek Bzdyl rozpoczął jeszcze w roku 2003. Rok 2005 i zmiana polityczna w Polsce radykalnie zmieniły wydźwięk spektaklu. Twórca zdecydował się wycofać go z repertuaru, aby uwolnić się od konieczności opowiadania się po jednej ze stron politycznego konfliktu. Ale w 2016 roku, kiedy do polskiego życia publicznego wróciła Historia, a z nią podziały i retoryka bieli-czerni, reżyser powrócił do Strategii.

Leszek Bzdyl o spektaklu: Zastanawiałem się, czy nie zaryzykować, czy nie wznowić tego spektaklu. Mój bohater byłby już pięćdziesięcioletnim mężczyzną, a jego przemieszczanie się z teraz, które jest snem, w przeszłość, która jest przebudzeniem, byłoby jeszcze dotkliwsze. Koniec końców, podejmuję ryzyko ponownego wejścia do tej samej rzeki. Muszę sprawdzi, czy STRATEGIA, ten one-men-show o próbie przetrwania w ciężkich czasach, spotka się z widownią, podobnie, jak bohater STRATEGII, zagubioną w PAŃSTWIE NA PE?

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Leszek Bzdyl

muzyka: Blurt

teksty piosenek: Lech Janerka

reżyseria świateł: Michał Kołodziej

O przeglądzie „DADAIDA”:

Jeden z najważniejszych polskich zespołów tańca współczesnego, założony przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską, obchodził niedawno jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. W ramach trzydniowego przeglądu spektakli pod hasłem  „DADAIDA” na początku października na scenie TR Warszawa/ATM Studio Teatr Dada von Bzdülöw pokaże swoje produkcje z ostatnich sezonów: INTRO ze specjalnym udziałem punkowego zespołu „Nagrobki”, który w TR Warszawa zagra na żywo ścieżkę muzyczną przedstawienia oraz wieczór solowych przedstawień twórców teatru: Strategię Leszka Bzdyla i Why Don’t Like You Sadness Katarzyny Chmielewskiej.

Udział zespołu Nagrobki w pokazach spektaklu INTRO jest możliwy dzięki współpracy TR Warszawa z Avant Art Festival – imprezą prezentującą na muzycznej scenie Warszawy najnowsze nurty w muzyce eksperymentalnej i awangardowej. W ramach festiwalu Avant Art w TR Warszawa również na początku października na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 zabrzmi alternatywna muzyka z Polski i Stanów Zjednoczonych. Zagrają: Rob Mazurek, amerykański kompozytor i kornecista, jeden z najważniejszych muzyków świata, oraz Lotto, gdański zespół muzyczny, którego płyta Elite Feline zwyciężyła w rankingu „Gazety Wyborczej” na Płytę Roku 2016.

 

Więcej informacji: http://trwarszawa.pl/

O Avant Art Festival: http://avantart.pl/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close