Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Teatr Dada von Bzdülöw „Dzisiaj, wszystko” – chor. Jakub Truszkowski

Zdjęcie: Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Teatr Dada von Bzdülöw „Dzisiaj, wszystko” – chor. Jakub Truszkowski

Teatr Dada von Bzdülöw "Dzisiaj, Wszystko", fot. Marta Ankiersztejn-Węgier

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019, jako wydarzenie towarzyszące, zostanie pokazany spektakl Dzisiaj, Wszystko Teatru Dada von Bzdülöw.

O spektaklu:

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

Dzisiaj, Wszystko czerpie inspirację ze starotestamentowej Księgi Koheleta, starożytnego tekstu ukazującego proces odnajdywania przez autora Księgi znaczenia własnej egzystencji. Opisując poszukiwania i wnioski, do których udaje się dojść autorowi, dostarcza on świadectwa swojego postrzegania świata jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, jednocześnie utrzymując, że już sam akt poszukiwania może stanowi „ostateczną” odpowiedź.

choreografia: Jakub Truszkowski

współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska

koncept: Leszek Bzdyl

występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski

muzyka: Łoskot: Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti

reżyseria świateł: Michał Kołodziej

kostiumy: Katarzyna Piątek

premiera: 21 września 2017 roku, Scena Malarnia, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

czas trwania: 60 minut

Spektakl zrealizowany w ramach programu Zamówienie choreograficzne 2017 Instytutu Muzyki i Tańca.

Jakub Truszkowski – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz P.A.R.T.S. w Brukseli. W latach 2000–2006 i 2010–2016 tańczył w zespole Rosas; w 2008 roku dołączył do Les Ballets C de la B. Uczy gościnnie w P.A.R.T.S. w Brukseli, De Theatrerschool w Amsterdamie, The Folkwang University of Arts w Essen, Springboard w Montrealu oraz w zespole tanecznym Rosas. Zrealizował też własne spektakle: Solo For The Projector, Bodyscapes, Walking Duet, Memory Reset, White Noise, Dzisiaj, Wszystko. Jest współzałożycielem i performerem The House of Bertha Dance Collective w Brukseli.

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże i Klub Żak w Gdańsku, Dance Advance w Filadelfii, Les Hivernales w Avignonie, Stary Browar Nowy Taniec i Fundacja Nuova w Poznaniu, Teatr Nowy w Łodzi. Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas 45 premierowych przedstawień.

***

Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest  to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:30

Gdańsk: Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close