Gdańsk: Metropolia jest Okey! 2011 – Dziemaszkiewicz, Amareya i Dada von Bzdülöw

Zdjęcie: Gdańsk: Metropolia jest Okey! 2011 – Dziemaszkiewicz, Amareya i Dada von Bzdülöw

Teatr Amareya, Pusty dom. Fot. Jacek Dominiczak.

Wersja do druku

Udostępnij

W Dzień Tańca w ramach festiwalu Metropolia jest Okey! Wystąpią trzy trójmiejskie zespoły i artyści: Teatr Dada Von Bzdülöw ze spektaklem Fruu , Teatr Amareya z najnowszym przedstawieniem Pusty dom oraz Krzysztof Leona Dziemaszkiewicz z Teatrem Patrz Mi Na Usta  w performatywnym projekcie Złota Rączka, Kwiat Północy, Dzieci Morza. Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

 

Aktualna kolejność prezentacji:

20:00:  Teatr Dada Von Bzdülöw

21:00: Teatr Amareya

22:00 Teatr Patrz Mi Na Usta  

 

O spektaklach:

 

FRUU to nieprzypadkowe spotkanie czwórki artystów, którzy tworząc jeden wspólny organizm, raz uciekając w formę a raz próbując się z niej wydostać, wprowadzają widzów w ciszę… można by powiedzieć że w ruchu stąpają po lodzie na krańcach świata. Pod lodem jednak toczy się bujne życie mikro organizmów, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać.

Istotą Fruu jest ciało i dźwięk, wobec czego taniec, a raczej grafika ruchu i muzyka stają się kluczowymi narzędziami kreowania przez artystów tego dość „bergmanowskiego” świata. Całość balansuje pomiędzy próbą odnalezienia życia w formie oraz formy w życiu, jednak nie jest to oczywiste łapanie się sensów, a raczej szukanie kontrastów, które budują bardzo delikatne emocjonalne napięcia w spektaklu.

Fruu wykorzystuje również charakterystykę przestrzeni, w której jest pokazywany, niczym naturalnie zmieniającej się scenografii.

Reżyseria: Katarzyna Chmielewska.Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Ula Zerek.

 

Pusty dom

 

Jak mówią jego twórczynie spektaklu – Agnieszka Kamińska i Katarzyna Pastuszak – spektakl Pusty dom  to próba oswajania przestrzeni krajobrazu po stracie, opowieść o znikających punktach oparcia i dogasającym płomieniu (życia). Dom to nie tylko miejsce, ale także wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, poczucie godności, zakorzenienia w świecie, kontaktu ze sobą, swoim ciałem i jego historią. Ciało, wzruszone i bezbronne, rozpięte między lękiem a potrzebą miłości, dryfuje szukając samego siebie w spotkaniu z innym ciałem.

Pomysł/Reżyseria: Agnieszka Kamińska

Choreografia/Wykonanie Katarzyna Pastuszak, Agnieszka Kamińska

Złota Rączka, Kwiat Północy, Dzieci Morza

Spektakl przygotowany przez Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza specjalnie dla Festiwalu Metropolia Jest Okey 2011, kwintesencja performarskich doświadczeń tego najbardziej bezkompromisowegoartysty na scenie szeroko pojętego tańca.

(zredagowano na podstawie strony http://www.dancedesk.pl oraz materiałów od artystów)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close