Gryfino/IX Jesienna Scena Tańca 2017: Izabela Łogonowicz, Sebastian Zemankiewicz „Silizium”, Teatr Tańca EGO VU „Sieć”, Teatr Dada von Bzdülöw/Leszek Bzdyl „Strategia (mimowolna reaktywacja)”

Zdjęcie: Gryfino/IX Jesienna Scena Tańca 2017: Izabela Łogonowicz, Sebastian Zemankiewicz „Silizium”, Teatr Tańca EGO VU „Sieć”, Teatr Dada von Bzdülöw/Leszek Bzdyl „Strategia (mimowolna reaktywacja)”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach IX edycji Festiwalu Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca odbędzie się pokaz trzech spektakli jednego wieczoru: Silizium Izabeli Łogonowicz i Sebastiana Zemankiewicza, Sieć Teatru Tańca EGO VU, Strategia (mimowolna reaktywacja) Teatru Dada von Bzdülöw w reżyserii i wykonaniu Leszka Bzdyla. Organizatorzy zapraszają też na otwarcie wystawy Język ciała/body language Akademii Sztuki w Szczecinie, na której zostaną pokazane prace studentów I Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych.

Strategia (mimowolna reaktywacja)

wprowadzenie pierwsze:

Miejsce akcji:
Polska.

Czas akcji:
Czas jest rozpięty pomiędzy to, co było a to, co jest teraz.
Czas się miesza, bo nigdy nie chce być linearny.
Czas się miesza tym bardziej, im więcej wysiłków, by go oswoić.

Akcja:
Spowodowana jest obserwacją historyczno-socjologiczną.
Punk postawił irokeza – strategia clowna.
Człowiek na ulicy wrzeszczy – strategia psa.
Jasiu bawi się w sny i przebudzenia – strategia przetrwania.

wprowadzenie drugie:

Jasiu, Bohater Strategii bawi się w sny i przebudzenia: kiedy zasypia, to w tym śnie jest rok 2016, budząc się zauważa, że ciągle tkwi w 1984. Jasiu myśli, że koło historii PAŃSTWA NA PE znowu utknęło w swoim piekielnym punkcie. Jasiu, w swoistym one man show, przeprowadza rachunek sumienia. Pyta: co zrobiłem, cośmy zrobili z naszym buntem, nadzieją na wolność, nieustępliwością wobec zła. Może nasz bunt był pozorny, może nadzieję wypaliliśmy z gandzią, a nieustępliwość utopili w postmodernistycznym relatywizmie.

Teatr Dada von Bzdülöw
scenariusz i reżyseria: Leszek Bzdyl
teksty piosenek: Lech Janerka
muzyka: Burt
reżyseria świateł: Michał Kołodziej

premiera: 22 lipca 2016 , Scena Malarnia – Teatr Wybrzeże, Gdańsk

czas trwania: 60 min.

Leszek Bzdyl – tancerz, aktor, reżyser. Profesjonalną karierę rozpoczął we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1987-90). W latach 1990-1992 związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury. W 1990 ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 roku wspólnie z Katarzyną Chmielewską założył Teatr Dada von Bzdülöw. Reżyseruje większość przedstawień Teatru Dada, m.in.: Magnolia (2002), inspirowane Dziennikami Witolda Gombrowicza Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (2004), Factor T (2008), Le Sacre (2010), Intro (2015). Jako reżyser przedstawień dramatycznych zrealizował m.in.:  Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, 2009) oraz Zielone Zoo według autorskiego scenariusza (OCH-Teatr w Warszawie, 2010). W 2016 roku wyreżyserował spektakl Pustka. Pustynia. Nic. Wariacje Gombowiczowskie we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Stworzył choreografię lub ruch sceniczny do kilkudziesięciu przedstawień na scenach Warszawy (Narodowy, Rozmaitości, Powszechny, Polski, Studio), Gdyni (Teatr Miejski), Gdańska (Teatr Wybrzeże), Legnicy (Teatr im. H. Modrzejewskiej) i Wrocławiu (Teatr Współczesny). Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą. Obecnie wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występuje także jako aktor. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody Sztorm Roku – plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej” (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta – Indie (2007). W 2010 roku otrzymał Odznaczenie Honorowe – Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010).

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez choreografa i reżysera – Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę – Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Teatr Dada, jako niezależna grupa tancerzy i aktorów, realizuje spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże /Gdańsk, Klub Żak /Gdańsk, Dance Advance /Filadelfia, Les Hivernales / Avignon, Teatr im. Gombrowicza/Gdynia, Stary Browar /Poznań, Teatr Nowy /Łódź, Fundacja Nuova /Poznań). Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas 47 premierowych przedstawień. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Korporacja Tańca. Od 2008 roku Teatr Dada związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Izabela Łogonowicz jest pedagogiem tańca tribal fusion rozpoznawalnym w całej Polsce, z zawodu artystką fotografem (ASP w Poznaniu) i dyplomowaną instruktorką tańca (AWF w Poznaniu). Początkowa fascynacja tańcem przerodziła się u niej w prawdziwą pasję. Od 2014 roku organizuje w Poznaniu jedną z największych międzynarodowych imprez – Tribal Vanguard Festival. Przez kilka lat prowadziła w Poznaniu zespół Dada Masnada, obecnie skupia swoje szczecińskie uczennice w grupie pod nazwą Izotonia.

Sebastian Zemankiewicz od pięciu lat samodzielnie prowadzi zajęcia taneczne, poruszając się w kategoriach modern jazz, lyrical jazz, contemporary. Jest tancerzem i choreografem w szkole High Definition Dance Studio w Szczecinie. Brał udział w pokazach tanecznych organizowanych we współpracy z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz w musicalach niemieckiego teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt w Niemczech.

Teatr Tańca EGO VU – zespół powstał we wrześniu 1991 roku w Gryfinie i przez 20 lat działał jako Teatr Tańca Współczesnego Vogue. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje wiedzy w różnych technikach teatralnych i innych dziedzinach tańca. Prezentował się wielokrotnie podczas największych festiwali tanecznych i teatralnych. Członkowie zespołu współpracują z Teatrem Kana w Szczecinie, tworząc wspólne przedsięwzięcia, teatrem dramatycznym Uckermärkische Bühnen Schwedt w Niemczech, Ośrodkiem Działań Twórczych Zamek Bröllin w Niemczech czy szkołą High Definition Dance Studio w Szczecinie.

Bilety: 15 zł/wieczór, rezerwacja: tewela95@gmail.com.

***

Organizatorami przedsięwzięcia są Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu i Gryfiński Dom Kultury. Bilety na wszystkie wydarzenia Jesiennej Sceny Tańca są już dostępne w sekretariacie placówki (ul. Szczecińska 17, tel. 91 416 25 20) oraz mailowo: tewela95@gmail.com (spektakle), gizyckaweronika@gmail.com (silent disco).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gryfino: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, ul. Szczecińska 17

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close