Gdańsk/Dada Fest – Wariacja no XXV: Anna Steller „Dada Replay”

Zdjęcie: Gdańsk/Dada Fest – Wariacja no XXV: Anna Steller „Dada Replay”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W grudniu 2017 roku gdański Teatr Dada von Bzdülöw obchodzi 25-lecie swojego istnienia i z tej okazji zaprasza na festiwal Dada Fest – Wariacja no XXV. Z jednej strony obchody mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej – okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli. Widzowie zobaczą zarówno dorobek tej części artystów i przyjaciół Teatru Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną i wpisując się w istotny sposób w obieg międzynarodowy, tzn. Magdaleny Reiter, Rafała Dziemidoka, Aurory Lubos. W ramach festiwalu Anna Steller pokaże jednorazowy happening Dada Replay z udziałem 5 osób.

Od artystów:

Dada Replay to performens multimedialny stworzony specjalnie z okazji 25-lecia istnienia teatru Dada von Bzdülöw. 25 lat istnienia na które składają się próby, spektakle, spotkania, dokumentacje, rozmowy, zapiski, recenzje, zapowiedzi, wspólne bycie w zespole, dojrzewanie, popełnianie błędów, wpadanie w niemoc, uleganie ekstazie, szukanie, słuchanie. Performans stworzą ci, co byli od początku, prapoczątku; ci, co zjawili się gdzieś w połowie drogi i ci, co zostali do dziś. Czym jest Teatr Dada von Bzdülöw teraz, a czym był 20 lat temu? Spróbujemy ponownie odkryć znaczenie i sens tego, co zrobiliśmy przez te ćwierćwiecze. Umieścimy dawne choreografie w zupełnie nowym kontekście, dokonamy pewnego rodzaju rewitalizacji obrazów, scen, tekstów i muzyki. Nie będzie to jednak sentymentalna podróż do przeszłości lecz aktywne, witalne spojrzenie na to co było.

koncept: Anna Steller

wykonanie: Tatiana Kamieniecka, Ula Zerek, Anna Steller, Filip Szatarski

muzyka na żywo: Maciej Salamon

***

Festiwal Dada Fest – Wariacja no XXV

Festiwal ma mieć wymiar święta tańca, Teatru Dada i tancerzy, którzy współtworzyli na przestrzeni lat najważniejsze spektakle zespołu, w połączeniu z refleksją o tym, co powstało dotychczas i z uważnym spojrzeniem na przyszłość tańca w Gdańsku i w Polsce, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się w 2019 roku Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku. W ramach festiwalu „Dada Fest – Wariacja XXV” w Audytorium ASP odbędzie się bowiem również panel dyskusyjny, którego głównym tematem będzie rola Teatru Dada w historii polskiego teatru i tańca. Stronę merytoryczną i organizacyjną panelu wspierać będzie środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, a panel poprowadzi Barbara Świąder (koordynacja: Ula Zerek).

Więcej: www.facebook.com/DadavonBzdulow

Festiwal Dada Fest – Wariacja no XXV zrealizowano w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzania artystyczne – Teatr i Taniec”.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: Teatr Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close