Warszawa/Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFF-u 2015: Teatr Dada von Bzdülöw „Duety nieistniejące”

Zdjęcie: Warszawa/Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFF-u 2015: Teatr Dada von Bzdülöw „Duety nieistniejące”

Fot. Michał Andrysiak

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 14-21 kwietnia 2015 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się piąta edycja przeglądu prezentującego najciekawsze spektakle tańca współczesnego i teatru ekspresji fizycznej, stworzone w ostatnich latach w Polsce (poza Warszawą). Przegląd rozpocznie występ Teatru Dada von Bzdülöw, którego spektakl Czerwona trawa spotkał się z gorącym przyjęciem widzów podczas poprzedniej edycji przeglądu. Istniejący od 1993 roku zespół to ceniona grupa artystów działających na pograniczu tańca współczesnego, teatru i performance. W ramach przeglądu zespół pokaże przedstawienie Duety nieistniejące z 2011 roku. Premiera spektaklu miała miejsce w Teatrze Studio w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł. Autorami spektaklu są Mikołaj Trzaska (kompozytor muzyki do przedstawienia) i Teatr Dada von Bzdülöw. Wykonawcami są: Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl – założyciele i liderzy Teatru Dada von Bzdülöw. Duety Nieistniejące to spektakl   łączący taniec i grę aktorską z muzyką i projekcjami wideo.

koncept: Duety Nieistniejące to swoista, rodząca się z nudy „flânerie”. Dryfy, spacery, opowieści – zaczynające się stale na nowo i stale siebie wzajemnie przetwarzające; obecne i znikające; zauważane i odrzucane.

nadbudowa: „Można by zatem sądzić, iż wszystko, co znika nawet po swym zniknięciu wiedzie jakiś potajemny żywot pośmiertny, wywierając na wszystko, co pozostaje, pewien utajony wpływ. Wszystko bowiem, co znika, przenika do naszego życia w minimalnych dawkach, częstokroć o wiele bardziejdla nas groźnych aniżeli panujące nad nami moce…”

Jean Baudrillard, Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło

historia: Duety nieistniejące – 42 premiera Teatru Dada von Bzdülöw – to ledwie drugi „duet” założycieli i liderów artystycznych Teatru. Po dziewięciu latach od premiery legendarnej już Magnolii (2002) nadszedł czas dla „duetu” Chmielewska-Bzdyl na napisanie kolejnego rozdziału… na replikę? na recycling? na wydobycie utajonego? na zamknięcie lub nowe otwarcie? Duety nieistniejące, wzorem ostatnich produkcji Teatru Dada, chcą być spektaklem „niedomkniętym” i gotowym na ewolucję w ramach każdej kolejnej prezentacji.

ironia: mieszkamy na wsi od chwili rozpadu
orkiestry narodowej
gramy dla kur i gęsi
i żab w stawie
(Grzegorz Kwiatkowski)

Z recenzji:

Duety nieistniejące są spektaklem bardzo osobistym. Opowiedziana jest w nich historia kobiety i mężczyzny w krytycznej, schyłkowej fazie miłosnego związku.”

Martyna Adamczak, Rozbebeszona społecznie płeć

WielkieMiasto.pl / www.gazeta.razem.pl / 7 października 2011

„To precyzyjna, dogłębna analiza rozpadu związku przegrywającego z codziennymi słabościami. (…) Powstał spektakl-pamiętnik, kolejny frapujący eksperyment przeprowadzony przez Bzdyla i Chmielewską na własnych organizmach.”

Łukasz Rudziński, Berek dla dorosłych z Dadą von Bzdülöw

Trójmiasto.pl / www.trojmiasto.pl /6 października 2011

produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa / Teatr Wybrzeże, Gdańsk
koncept: Mikołaj Trzaska & Teatr Dada von Bzdülöw
wykonanie: Katarzyna Chmielewska & Leszek Bzdyl
muzyka: Mikołaj Trzaska
kostiumy: Katarzyna Piątek
wideo: Maciej Salamon
słowa na wizualizacjach: Grzegorz Kwiatkowski
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
premiera 5-6.10.2011 – Teatr Wybrzeże, Gdańsk (23.09.2011 – Teatr Studio, Warszawa – Festiwal Ciało/Umysł)

Sprzedaż biletów (płatność gotówką):
w CSW Zamku Ujazdowskim w przeddzień i w dniach występów: w godz. 12.00 – 19.00
Rezerwacje w CSW (od 7 kwietnia): tel. 22 628 12 71-3 wew. 135

Ceny biletów:
na spektakl Teatru Dada von Bzdülöw: bilet normalny – 40 PLN, ulgowy – 25 PLN

Więcej o wydarzeniu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Budynek Laboratorium CSW, ul. Jazdów 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close