Ludzie tańca

Zdjęcie: Mikołaj Trzaska

Fot. z archiwum Teatru Słowackiego w Krakowie.

Wersja do druku

Udostępnij

Mikołaj Trzaska(1966) saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80 i 90 zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej – Miłości oraz równie kreatywnego – Łoskotu. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi i tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, polsko-duńskiego tria Volumen, międzynarodowego kwartetu – Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee oraz tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Jednak przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Sevem Swellem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Dotychczas nagrał około trzydziestu płyt.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close