Ludzie tańca

Sławomir Krawczyński

  • reżyser
  • dramaturg
  • scenarzysta
Zdjęcie: Sławomir Krawczyński

manifest jaszczurki

Wersja do druku

Udostępnij

Sławomir Krawczyński – reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych. Współzałożyciel – wraz z Anną Godowską – Teatru Bretoncaffe (2001) i jego kierownik artystyczny. Autor i realizator projektu badawczego grupy pt. Taniec śniącego ciała (od 2004), inspirowanego metodologią psychologii zorientowanej na proces (w skrócie: POP) Arnolda Mindella. Projekt ten odbywa się we współpracy z Akademią Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie.

Jest laureatem wielu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce oraz filmowych w Polsce i zagranicą. Inscenizacja debiutanckiej sztuki Krawczyńskiego – a zarazem pierwszy spektakl teatru Bretoncaffe – Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć otrzymała jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2002).

Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2003, 2006, 2009). Stypendysta Komitetu Kinematografii. Za swoje spektakle dla dzieci dwukrotnie otrzymał Atest Wysokiej Jakości Artystycznej Międzynarodowej Federacji ASSITEJ. Wraz z Anną Godowską był rezydent w Centre national de la danse w Paryżu (2005) oraz w centrum Maison Folie w Mons (2010). Zdobył wiele nagród za etiudy filmowe (festiwale w Brnie, Toronto, Koninie, Oświęcimiu).

Znaczną część jego dorobku i pracy teatralnej stanowi działalność Teatru Bretoncaffe – jest reżyserem wszystkich spektakli grupy, odpowiada także za pokazy pracy. Ponadto jest współautorem, obok Anny Godowskiej takich projektów edukacyjnych, jak: Ja twórca – mówiące ciało (2004), Taniec i peryferia (2008, Teatr Wytwórnia w Warszawie). Jako pedagog i współautor wziął również udział w projekcie artystyczno-edukacyjnym Urban Body i przygotował pokaz powarsztatowy podczas Międzynarodowego Festiwalu „Sztuka Ulicy” w Warszawie (2008). W ramach projektów edukacyjnych Krawczyński zapoznaje uczestników z metodami pracy twórczej, wykorzystującymi psychologię zorientowana na proces.

W 2022 r. Krawczyński zdobył Główną Nagrodę w nurcie SzekspirOFF podczas XXVI Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku za spektakl How Beauteous Mankind Is! Za swoje spektakle dla dzieci dwukrotnie otrzymał Atest Wysokiej Jakości Artystycznej Międzynarodowej Federacji ASSITEJ.

Sławomir Krawczyński zmarł 12 kwietnia 2024 roku.

manifest jaszczurki
manifest jaszczurki
manifest jaszczurki

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close