Bytom/Polska Platforma Tańca 2017: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Zdjęcie: Bytom/Polska Platforma Tańca 2017: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2017 zostanie pokazany spektakl Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego Bataille i świt nowych dni.

O spektaklu:

Czym może być podróż do niemożliwego? Sześcioro tancerzy w przejmującym świecie Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza, filozofa, kontestatora współczesnej kultury. Bataille rzuca nam wyzwanie. Prowadzi nas do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego paradoksalna filozofia milczącym gestem wskazuje na taniec. Tańcząc, odkrywamy grozę i ukryte w głębi nowe przestrzenie. Tańcząc, skaczemy w pustkę i odnajdujemy śmiech. Tańcząc, zanurzamy się w mrocznej łamigłówce erotyzmu, aż wreszcie natrafiamy na „świat święta, królów i bogów”. Taniec staje się próbą suwerenności, wyrażając namacalnie i bez słów niezwykły dramatyzm myśli Bataille’a z jego głównym pytaniem: czy możemy stać się na nowo?

scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński

choreografia: Anna Godowska

wykonawcy: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk

muzyka, remiksy, muzyka na żywo: Peter Łyczkowski

zdjęcia: Maciej Zakrzewski

projekt graficzny: Michał Łuczak (fot. Aleksandra Osowicz)

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koprodukcja: 20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca / Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Ciało/Umysł

premiera: 29 maja 2016, Studio Słodownia +3, Stary Browar w Poznaniu

czas trwania spektaklu: 70 minut

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest marka Ania Kuczyńska.

Sławek Krawczyński i Anna Godowska współpracują od 1999 roku. W latach 2001-2012 prowadzili Teatr Bretoncaffe. Programową syntezę ich poszukiwań stanowi realizowany od 2005 roku projekt Święto snów, inspirowany współczesnymi metodami psychologicznymi i poświęcony praktykom śnienia oraz ich zastosowaniu w tańcu. Spektakl Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej Niżyński. Święto snów otrzymał dwie spośród trzech nagród głównych Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za spektakl oraz za wykonanie artystyczne (Tomasz Wygoda).

www.swietosnow.com

Bilety w cenie 5 zł od osoby można kupić wyłącznie w kasie Teatru ROZBARK (ul. Kilara 29). Nie ma możliwości rezerwacji biletów. Liczba biletów jest ograniczona!

Więcej informacji: Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, mail: bow@teatrrozbark.pl

Spotkanie z artystami odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia 2017 roku o godzinie 21.40 (Teatr ROZBARK – sala konferencyjna).

***

Polska Platforma Tańca odbywa się w dniach 1-4 kwietnia 2017. Ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów zagranicą. Idea takiego wydarzenia zrodziła się w 2003 roku w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zorganizowały trzy kolejne edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Poprzednia edycja odbyła się w 2014 roku w Lublinie i organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=py57m9MyJr0

Strona PPT 2017: www.polskaplatformatanca.pl

Organizator: Instytut Muzyki i Tańca

Współorganizator: Teatr ROZBARK

Partnerzy: PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska w Bytomiu

PPT 2017 logotypy wszystkie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Bytom: Opera Śląska, ul. Moniuszki 21/23

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close