Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019/Oko cyklonu: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019/Oko cyklonu: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Centrum Sztuki  Tańca w Warszawie 2017-2019 w Domu Kultury Kadr w cyklu Oko cyklonu odbędzie się prezentacja spektaklu Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego Bataille i świt nowych dni.

Duet Krawczyński/Godowska od lat wypracowuje pogłębione metody uprawiania teatru i tańca w oparciu o psychologię analityczną Carla Gustava Junga i psychologię procesu Arnolda Mindella. W nowym projekcie reżyser i choreografka sięgają po dzieła Georges’a Bataille’a – kontestatora, prekursora postmodernizmu, twórcy „literatury transgresji”.

Sześcioro tancerzy, czerpiąc ze wskazań Bataille’a, śledzi drogę własnej socjalizacji. Aby dotrzeć do rejonów, w których język zawodzi, muszą pozwolić sobie działać bezcelowo i bezinteresownie. Muszą podążyć ku niemożliwemu, odnaleźć utraconą spontaniczność, wskrzesić w sobie potrzebę przekroczenia zasad.

Skupienie na doświadczeniu wewnętrznym pozwala balansować na granicy jawy i snu, oderwać się od rzeczywistości opartej na normie i racjonalności. Praca z podświadomością wypowiada posłuszeństwo rozumowi, poszukuje alternatywnych rozwiązań. W tym konflikcie aktorzy stopniowo budują swoje role. Zaczynają od towarzyskiej konwencji, aby wejść na drogę ekstazy.

Bataille tworzył wizje alternatywnych społecznych i egzystencjalnych światów posługując się słowem, ale zawsze twierdził, że prawdziwe życie znajduje się poza obrębem języka. Taniec wydaje się najlepszym medium do ucieleśnienia tych postulatów. Brzmi jak utopia? Wiele zależy od zawieszenia przekonania, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów i odnalezienia w ruchu początku wspólnego działania.

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie artystów z widzami.

Spotkanie poprowadzi Hanna Raszewska-Kursa.

Scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk

Muzyka i realizacja dźwięku: Peter Łyczkowski

Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Centrum Kultury w Lublinie

Premiera: maj 2016 | Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk | Poznań

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czas trwania: 60 min.

TRAILER: https://youtu.be/ODQqLILkXT4

 

Bilety 10 zł / dostępne w Domu Kultury Kadr i na stronie internetowej: http://www.dkkadr.waw.pl/

***

Centrum Sztuki  Tańca w Warszawie 2017-2019 to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’). W ramach programu prezentacji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie , będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: Morze możliwości oraz Oko cyklonu.

 

Oko cyklonu

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/art – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Program na kolejne miesiące oraz więcej informacji dostępne na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

www.facebook.com/cstwarszawa

http://www.dkkadr.waw.pl/

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 (miniaturka) Dom Kultury Kadr (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close