Poznań/Polska Platforma Tańca 2017 na bis: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Zdjęcie: Poznań/Polska Platforma Tańca 2017 na bis: Anna Godowska, Sławek Krawczyński „Bataille i świt nowych dni”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Wersja do druku

Udostępnij

Na początku kwietnia tego roku w Bytomiu odbyła się kolejna Polska Platforma Tańca. To organizowane co dwa lata święto polskiego tańca ma na celu prezentację i promocję najciekawszych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów za granicą. To impreza dobrze znana poznańskiej publiczności, bo jej trzy edycje – w 2008, 2010 i 2012 roku – odbywały się właśnie w Poznaniu we współpracy Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek. Od 2013 roku głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, a festiwal co dwa lata gości w innym polskim mieście. Tej jesieni mamy okazję, by podczas intensywnego weekendu zobaczyć w Poznaniu kilka spektakli z programu tegorocznej bytomskiej platformy. Art Stations Foundation oraz Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Aulą Artis, zapraszają na ekscytujące spotkanie z najnowszym polskim tańcem.

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2017 na bis zostanie pokazany spektakl Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego Bataille i świt nowych dni.

O spektaklu:

Czym może być podróż do niemożliwego? Sześcioro tancerzy w przejmującym świecie Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza, filozofa, kontestatora współczesnej kultury. Bataille rzuca nam wyzwanie. Prowadzi nas do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego paradoksalna filozofia milczącym gestem wskazuje na taniec. Tańcząc, odkrywamy grozę i ukryte w głębi nowe przestrzenie. Tańcząc, skaczemy w pustkę i odnajdujemy śmiech. Tańcząc, zanurzamy się w mrocznej łamigłówce erotyzmu, aż wreszcie natrafiamy na „świat święta, królów i bogów”. Taniec staje się próbą suwerenności, wyrażając namacalnie i bez słów niezwykły dramatyzm myśli Bataille’a z jego głównym pytaniem: czy możemy stać się na nowo?

scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński

choreografia: Anna Godowska

wykonawcy: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk

muzyka, remiksy, muzyka na żywo: Peter Łyczkowski

zdjęcia: Maciej Zakrzewski

projekt graficzny: Michał Łuczak (fot. Aleksandra Osowicz)

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koprodukcja: 20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca / Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Ciało/Umysł

premiera: 29 maja 2016, Studio Słodownia +3, Stary Browar w Poznaniu

czas trwania spektaklu: 70 minut

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest marka Ania Kuczyńska.

Sławek Krawczyński i Anna Godowska współpracują od 1999 roku. W latach 2001-2012 prowadzili Teatr Bretoncaffe. Programową syntezę ich poszukiwań stanowi realizowany od 2005 roku projekt Święto snów, inspirowany współczesnymi metodami psychologicznymi i poświęcony praktykom śnienia oraz ich zastosowaniu w tańcu. Spektakl Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej Niżyński. Święto snów otrzymał dwie spośród trzech nagród głównych Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za spektakl oraz za wykonanie artystyczne (Tomasz Wygoda).

www.swietosnow.com

Logo Art Stations Foundation (miniaturka) IMIT (miniaturka)Aula Artis (miniaturka)

Bilety w cenie 15zł. dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na: ebilet.pl

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close