Bydgoszcz/Scena dla tańca 2015/Międzynarodowe Forum Tańca: Sławomir Krawczyński/Tomasz Wygoda/AnnaGodowska „Niżyński. Święto snów”

Zdjęcie: Bydgoszcz/Scena dla tańca 2015/Międzynarodowe Forum Tańca: Sławomir Krawczyński/Tomasz Wygoda/AnnaGodowska „Niżyński. Święto snów”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Międzynarodowe Forum Tańca Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na pokaz spektaklu Niżyński. Święto snów Sławomira Krawczyńskiego (reżyseria), Tomasza Wygody (choreografia, wykonanie) i Anny Godowskiej (choreografia).

Nowa inscenizacja wielkiego baletu Igora Strawińskiego – solo performance jest podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego, zrealizowany na podstawie jego Dziennika oraz twórczości.

Od twórców:

Fundamentem naszej pracy był „Dziennik”, który wydał nam się księgą snów, śnionych na jawie i gorączkowo zapisywanych. Stosując różne techniki pracy z podświadomością, podążyliśmy za opisanymi tam doświadczeniami w stronę ich głębszego wymiaru i ukrytego sensu. W podobny sposób spojrzeliśmy na baletową twórczość Niżyńskiego. Otworzył się przed nami pewien wewnętrzny świat, który nieustannie balansuje pomiędzy ekstazą i nicością, rozdzierany przez sprzeczności, a jednocześnie przepełniony tęsknotą za dzieciństwem ludzkości, kiedy to ośrodkiem myśli było serce, wspólnota wyrastała z rytualnego tańca, a kontakt z Bogiem był tak bezpośredni jak z drugim człowiekiem. Dramaturgia tego świata znalazła zdumiewający odpowiednik w Święcie wiosny Strawińskiego. Ten utwór zdawał się czekać na interpretację poświęconą Wacławowi Niżyńskiemu. Święto wiosny jako Święto wiosny.

Jestem Bogiem w ciele. Wszyscy posiadają to uczucie, tylko nikt się nim nie posługuje. Ja się nim posługuję. Znam jego działanie. Kocham jego działanie.

Wacław Niżyński, Dziennik

koncepcja, scenariusz, reżyseria, światło: Sławomir Krawczyński

taniec: Tomasz Wygoda

choreografia: Anna Godowska, Tomasz Wygoda

praca z procesem: Sławomir Krawczyński

muzyka: Święto wiosny Igora Strawińskiego w wykonaniu New York Philharmonic, dyrygent: Leonard Bernstein, 1958

koncepcja kostiumów: Sławomir Krawczyński, Tomasz Wygoda, Anna Godowska

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

czas trwania: 46 min.

premiera: 1 września 2013, Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań

W spektaklu wykorzystane są zremiksowane fragmenty choreografii Niżyńskiego do baletów Popołudnie fauna oraz Święto wiosny.

Przedstawienie zdobyło dwie nagrody podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za spektakl oraz wykonanie artystyczne.

W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/14” miesięcznika Teatr znalazł się w grupie najlepszych spektakli w kategorii teatru tańca.

Projekt Międzynarodowe Forum Tańca został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

Logo Scena dla tańca (miniaturka)    IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Bydgoszcz: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, al. Mickiewicza 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close