Kraków/XI Festiwal Boska Komedia: Paweł Sakowicz „Jumpcore”

Zdjęcie: Kraków/XI Festiwal Boska Komedia: Paweł Sakowicz „Jumpcore”

Paweł Sakowicz "Jumpcore", fot. Marta Ankiersztejn/© Instytut Muzyki i Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 11. Festiwalu Boska Komedia Paweł Sakowicz pokaże swój spektakl Jumpcore, będący wariacją na temat skoków. Paweł Sakowicz należy do najciekawszych postaci nowego polskiego tańca. Jego pierwszy solowy spektakl Bernhard był inspirowany muzycznością dzieła austriackiego pisarza. Taki kontakt z literaturą tancerza i choreografa to nie przypadek: Sakowicz nie ukrywa, że zaczyna swoją pracę nie na scenie czy na parkiecie tylko z kartką papieru, serfując w Internecie, bądź czytając książki.

Bezpośredniej inspiracji do powstania Jumpcore dostarczyła biografia Freda Herko, kultowego amerykańskiego tancerza, znanego m. in. z wczesnych filmów Andy’ego Warhola, który zakończył swój kameralny performance samobójczą śmiercią. Jednym z pytań, jakie niosą niekonwencjonalne układy choreograficzne jest to, czy był to ruch zaplanowany czy całkowicie spontaniczny?

Fred Herko wziął bowiem kąpiel, włączył Mszę Koronacyjną Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie przyjaciela. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał Sanctus, wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszczącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a unosząc się w powietrzu – lata rzeczywiście, choćby tylko przez chwilę.

W praktyce performance Sakowicza to wariacja na temat skoków – od baletowych po rave’owe. Patrząc na nie można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy da się tańczyć szybko bez ograniczeń, jednocześnie zachowując jak najwięcej energii? Czy istnieje taki rodzaj ruchu, który zamienia ciało w energetyczną maszynę? Paweł Sakowicz nią jest.

Jumpcore Pawła Sakowicza znalazł się wśród dwudziestu spektakli wybranych do Aerowaves Twenty 2019.

Choreografia i taniec: Paweł Sakowicz

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka

Muzyka: Indecorum

Kostium: Doom 3k

Światło: Jędrzej Jęcikowski

Produkcja: MAAT Festival przy wsparciu Scena Tańca Studio i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Praca pochodzi z kolecji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Czas trwania: 60 min.

Bilety w cenie 30-50 zł do kupienia tutaj.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Kraków: MOS Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close