
Paweł Sakowicz. Fot. Bartosz Górka
Paweł Sakowicz. Fot. Bartosz Górka
W ramach XIX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz performansu stworzonego przez Aleksandrę Hirszfeld, Małgorzatę Kuciewicz i Martę Ziółek Monadologia. Traktat o relacyjności, w którym udział biorą tancerze: Paweł Sakowicz, Agata Siniarska, Magda Marcinkowska, Korina Kordova.
Monadologia. Traktat o relacyjności to projekt żywej instalacji scenicznej inspirowanej Monadologią G. W. Leibniza. Traktat ten, będący próbą całościowego opisu budowy i funkcjonowania świata, zyskuje nowe znaczenie w kontekście wzajemnego oddziaływania organizmu ludzkiego i miasta. Usieciowienie, które obecnie wydaje się naturalnym sposobem myślenia o mieście i szeroko pojętej komunikacji, w czasach Leibniza było domeną wizjonerów. Żywa instalacja sceniczna, zbudowana na kształt kryształu-labiryntu, składać się będzie z części performatywnej, konstrukcji architektonicznej, instalacji świetlnej, instalacji Augmented Reality oraz instalacji dźwiękowej. Instalacja na poziomie struktury odnosi się do wybranych koncepcji świata Leibniza. Wszelkie elementy budujące żywą instalację sceniczną, jak np. konstrukcja architektoniczna, instalacja audio czy nawet grafika użyta na kostiumach, odnoszą się do pięciu wybranych zagadnień spajających strukturę świata Leibniza i dających się odnaleźć we współczesnej rzeczywistości. Są nimi: perspektywa, percepcja, usieciowienie, monolog i powtórzenie. W warstwie fabularnej ten niezwykle metaforyczny traktat o świecie – o jego budowie i sposobie funkcjonowania – staje się punktem wyjścia do ponownego przemyślenia kwestii relacji między „ja” a współczesnym światem. Leibnizowskie monady – główna substancja budująca świat – z założenia nie mają okien ani drzwi, zatem z zasady nie komunikują się ani ze sobą, ani ze światem zewnętrznym.
koncepcja i reżyseria: Aleksandra Hirszfeld
scenografia: Małgorzata Kuciewicz / centrala
choreografia i reżyseria tekstu: Marta Ziółek
kostiumy i AR: Krzysztof Syruć
performerzy: Paweł Sakowicz, Agata Siniarska, Magda Marcinkowska, Korina Kordova
muzyka: Maria Kozłowska, Wojtek Urbański
instalacja świetlna: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Marcin Strzała, Jacek Markusiewicz
produkcja: Ela Petruk, Ewa Paradowska
projekt graficzny: Olek Modzelewski
czas trwania: 63 min.
***
Do pobrania:
Bilety na spektakle XIX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca do nabycia od 2 listopada w kasie Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.
Ceny biletów na spektakle w dniach 7-12 listopada 2015:
– bilety ulgowe – 20 zł
– bilety normalne – 30 zł
– bilety na spektakl Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt, Susanne Linke& Renegade 30/40 zł (wyłącznie kasa Centrum Kultury)
Ceny karnetów (wyłącznie kasa Centrum Kultury):
– ulgowy 150 zł
– normalny 250 zł
– dla uczestników warsztatów MSTT i Centrum Ruchu – 120 zł