Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/II: Maria Zimpel „Ciało i Fikcja”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/II: Maria Zimpel „Ciało i Fikcja”

fot. Anna Nowokuńska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach drugiej odsłony Sceny Tańca Studio 2019 zobaczymy spektakl Ciało i Fikcja Marii Zimpel.

O spektaklu:

Ciało i Fikcja to choreograficzna kolekcja wyobrażonych i ucieleśnionych istot – żywych organizmów, które przekraczają ciało społeczne i funkcjonalność człowieka. Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne, ale także jest tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje, w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała fizycznego, pozwala sięgać do istniejących opowieści, a także budować zupełnie nowe historie o relacjach w ciele, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie energetycznych pasm, co odbywa się za pośrednictwem wewnętrznych anatomiczno-przestrzennych map. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają na przeistaczanie się ciała performerki w nowe organizmy, nowe formy życia. W pracy Ciało i Fikcja obiekt przestrzenny, muzyka i światło to poszczególne warstwy choreografii, które jednak nie są całkowicie spójne. Znacznie bliżej im do autonomicznych środowisk, z których każde – na swój sposób – wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.

trailer

koncept, choreografia, taniec: Maria Zimpel

projekt przestrzeni i kostiumu: We design for physical culture

muzyka: Bryan Eubanks

głos: Cathrine Lamb

światło: Paweł Winiarski

produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

premiera: 23 maja 2018

czas trwania: 50 min

Spektakl powstał w ramach programu rezydencji artystycznych Sprzężenie zwrotne – nadawanie i przyjmowanie formy.

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu Studio teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Studio teatrgaleria przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy. Od początku funkcjonowania projektu odbyły się 32 odsłony, a w trakcie nich zostało zaprezentowanych ponad 240 wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 23 tysiące widzów.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1, Malarnia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close