Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”: Aleksandra Borys z udziałem Marysi Zimpel „UNISONO re//mix Anna Halprin”

Zdjęcie: Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”: Aleksandra Borys z udziałem Marysi Zimpel „UNISONO re//mix Anna Halprin”

Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki w Łodzi i Komuna Warszawa zapraszają na spektakl Aleksandry Borys z udziałem Marysi Zimpel UNISONO re//mix Anna Halprin. Anna Halprin jest niewątpliwą pionierką tańca współczesnego. W latach 1955 – 1965 prowadziła cykl warsztatów dla tancerzy (Dancers Workshops) w San Francisco, w których uczestnictwo okazał się przełomowym dla takich tancerzy/choreografów, jak Simone Forti, Trisha Brown czy Yvonne Rainer. Halprin oparła się na eksperymencie i wspólnym poszukiwaniu, zamiast na standardowej relacji uczeń-nauczyciel. Wspólnie badano anatomie jako podstawę ruchu, improwizację budującą doświadczenie, znoszono granicę między dyscyplinami włączając w sytuacje ruchowe malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. Warsztaty odbywały się w studiu na świeżym powietrzu. W swojej metodzie twórczej bada źródła ruchu oraz jego strukturę i dynamikę, sięgając po rytuały i mity.

 

Aleksandra Borys: W moim remiksie chcę, wraz z towarzyszącymi mi artystkami, sprawdzić, jak metody i sposoby pracy Anny Halprin przekładają się na naszą rzeczywistość. Ciekawi mnie, jak po wielu latach bardzo specyficznej pracy w zamkniętym studiu wyjście ‘na otwarte przestrzeni’ wpłynie na ciało i jego ruch, na moją praktykę choreograficzną.przestrzeni’ wpłynie na ciało i jego ruch, na moją praktykę choreograficzną. Pragnę się przekonać, na ile obserwacje i przemyślenia wynikające podczas tej pracy będą się pokrywać, a na ile będą się różnić od tego, do czego doszła Anna Halprin. Zainspirowana jej twórczością, podążam za myślą artystki: 'tancerz jest jednym z elementów obrazu’.

 

koncept: Aleksandra Borys

realizacja i wykonanie: Aleksandra Borys, Marysia Zimpel, Justyna Calińska

kostiumy: Małgosia Bochenek

produkcja: komuna// warszawa, Aleksandra Borys

partnerzy: Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Instytut Sztuk Performatywnych

sponsorzy: Grupa Open S.A. Diadora Polska, No gravity SPA, Nowhere Man Beata Calińska

podziękowania: Agata Barełkowska, Michał Bieliński, Jacek Chmaj, Joanna Klass, Joanna Leśnierowska, Weronika Pelczyńska

 

Justyna Calińska – operator filmowy, dokumentalistka. Absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Studiowała również w City College w Norwich w Wielkiej Brytanii (kierunek Media Moving Image). W latach 2001-2004 była stypendystką Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Premiera odbyła się 22–23 czerwca 2013 roku w KOMUNA// WARSZAWA w ramach projektu RE// MIX zrealizowanego w wyniku konkursu ogłoszonego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach wystawy na bieżąco na stronie Muzeum Sztuki w Łodzi:

http://msl.org.pl/pl/wydarzenia/przyjdzcie-pokazemy-wam-co-robimy-o-improwizacji-t/

 

Pełen program wydarzeń w ramach wystawy do pobrania: http://msl.org.pl/static/upload/improwizacja-wydarzenia.pdf

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

ŁÓDŹ: Muzeum Sztuki ms2, ul. Ogrodowa 19

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close