Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Maria Zimpel „Ciało i fikcja”

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Maria Zimpel „Ciało i fikcja”

Maria Zimpel "Ciało i fikcja", fot. Anna Nowokunska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVI Festiwalu Kalejdoskop Maria Zimpel pokaże spektakl Ciało i fikcja. Jest  to choreograficzna kolekcja wyobrażonych i ucieleśnionych istot – żywych organizmów, które przekraczają ciało społeczne i funkcjonalność człowieka.

O spektaklu:

Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne. Ciało jest również tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje, w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała, pozwala sięgać do istniejących opowieści i budować zupełnie nowe, ucieleśnione opowieści o relacjach w ciele, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie – w oparciu o wewnętrzne anatomiczno-przestrzenne mapy – energetycznych pasm. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają przeistaczać się ciału performerki w nowe organizmy, nowe formy życia.”

W pracy Ciało i  fikcja obiekt przestrzenny, muzyka i światło to kolejne warstwy choreografii. Bliżej im jednak do zróżnicowanych środowisk, z których każde, na swój sposób, wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.

Choreografia i taniec: Maria Zimpel

Muzyka: Bryan Eubanks 

Projekt i realizacja oświetlenia: Paweł Winiarski

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Premiera: 23 maja 2018

czas trwania: 50 min

Spektakl powstał w ramach programu rezydencji artystycznych Sprzężenie zwrotne – nadawanie i przyjmowanie formy.

Maria Zimpel

W swojej pracy czerpie z somatyki i autobiograficznej abstrakcji, poszukiwaniach ruchowych bada granice fizyczności, tworzy własny język taneczny. Jest autorką prac: Pure Matter, Epic, Working like a dog, What do you really miss? (SoloProject) , s c a t t e r, noish~, Trio What do you really miss? (3),2 oraz Body and Fiction. Wywodzi się z tradycji radykalnych artystek, takich jak Rosalind Crisp, Isabelle Schad i Kat Valastur, z którymi wielokrotnie pracowała jako tancerka. Występuje w swoich oraz cudzych projektach w Polsce i na całym świecie. Studiowała Taniec, choreografię i kontekst w HZT na berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. W 2009 roku otrzymała stypendium DanceWeb; w 2016 roku jej choreografia noish ~ została wybrana do europejskiej platformy Aerowaves oraz Polskiej Platformy Tańca. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.

***

Kalejdoskop jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą, cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, znalazły się także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady i spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Białystok: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close