
Paderewski. Fantazja i legenda, fot. Ilja Van de Pavert
Paderewski. Fantazja i legenda, fot. Ilja Van de Pavert
Balet Cracovia Danza z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na spektakl Paderewski. Fantazja i legenda. Będzie to opowieść o Ignacym Janie Paderewskim – nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.
Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet: pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.
Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.
Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach InfoKraków oraz na www.kupbilecik.pl.
Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)
Kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki
Występują:
Adam Wodnicki – fortepian
Tancerze Baletu Cracovia Danza:
Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama
Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Dominika Malaga – Amerykanka, dama
Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant
Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec
Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic
Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic
Premiera spektaklu została wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.
Dodatkowo 5 listopada można będzie zobaczyć autograf jednego z listów Paderewskiego do Heleny Górskiej (1889). Wydarzenie Słowem, Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską, rozpocznie się o godzinie 10.00 wystawieniem listu w holu głównym biblioteki. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytutu Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrzów przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wstęp na wydarzenie jest wolny.