Ludzie tańca

Zdjęcie: Romana Agnel

Romana Agnel - fot. Tomasz Korczyński

Wersja do druku

Udostępnij

Romana Agnel tancerka, choreografka, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka, dyrektor naczelny i artystyczny jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (dawniej „Ardente Sole”) – miejskiej instytucji kultury w Krakowie.

Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na paryskim Uniwersytecie Sobrony.We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych („Le Ballet Légenda’ire d’Ile de France”, „Le Bal Paré” , VII Konserwatorium w Paryżu, „Thěâtre Baroque de France”). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie.

Artystka wielokrotnie współpracowała z wybitnymi osobowościami świata baletu i muzyki. Przygotowała choreografie do wielu oper barokowych, klasycznych i staropolskich prezentowanych na scenach w kraju i zagranicą. Uczestniczyła m.in. w realizacji spektakli pod dyrekcją J.-C. Malgoire’a. Prezentowała również tańce historyczne z towarzyszeniem wybitnych wirtuozów, m.in. E. Stefańskiej, U. Bartkiewicz, K. Weissa (klawesyn) i J. Ter Lindena (wiolonczela barokowa).

Jako tancerka i choreograf współpracuje z licznymi teatrami w Polsce, Warszawską Operą Kameralną, Zamkami Królewskimi w Krakowie, Warszawie i Niepołomicach oraz wieloma innymi instytucjami w kraju i zagranicą. Ponadto prowadzi zajęcia z tańców historycznych na Akademiach Muzycznych w Krakowie i w Łodzi oraz liczne kursy w swoich specjalizacjach.

Romana Agnel jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Festiwalu Tańców Dworskich, który co roku odbywa się w sierpniu w Krakowie.

Artystka od lat promuje w kraju i za granicą klasyczny taniec indyjski bharatha natyam, będąc jednocześnie ambasadorem polskiego i europejskiego tańca w Indiach. W Paryżu uczestniczyła w spektaklach tańca indyjskiego zespołu „Tilak”. Wspólnie z M. Pomianowską i jej zespołem oraz z S. Bhattacharyą zrealizowała spektakl pt. Polska-Indie: Konwersacje. Tancerka, kolejno w latach 2009, 2010 i 2011, odbyła trzy artystyczne tournèe na zaproszenie tancerzy i instytucji kulturalnych Indii, gdzie prezentowała, m.in. podczas Indyjsko-Europejskiego Festiwalu Tańca (organizowanego przez Alaknanda Institute For Performing Arts), dworski taniec europejski i polski oraz prowadziła warsztaty taneczne.

Artystka jest laureatką II nagrody paryskiego konkursu „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego oraz nagrody im. Zofii Rayzacher przyznanej podczas IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2009 roku została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. W 2010 oku. odebrała odznaczenie przyznawane przez prezydenta miasta Krakowa: „Honoris Gratia”– zasłużeni dla miasta Krakowa i jego mieszkańców.

Romana Agnel jest również autorką kilku publikacji dotyczących zagadnień tańca historycznego, m.in.

1)Istota i znaczenie gestu w operze i balecie XVII i XVIII w. [w:] Improwizacja w muzyce baroku, red. M. Zieliński, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2004;

2) Podstawowe formy tańca dworskiego w okresie baroku [w:] W kręgu tańca barokowego, red. P. Grajter, Akademia Muzyczna im. G i K. Bacewiczów w Łodzi, Łódź 2007;

3)The Origins and the Symbolism of the Polonaise [w:] Vom Schäferidyll zur Revolution. Europäische Tanzkultur im 18. Jahrhundert. 2. Rothenfelster Tanzsymposion, red. U. Schlottermüller, H. Weiner, M. Richter, Freiburg 2008.

Romana Agnel - fot. Tomasz Korczyński

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close