Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „…i śmiech może być sztuką”: spotkanie z Romaną Agnel i Agnieszką Cianciarą-Frölich

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „…i śmiech może być sztuką”: spotkanie z Romaną Agnel i Agnieszką Cianciarą-Frölich

Przejaśnienia 36,8. Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

To, że śmiech to zdrowie wie każdy. Słynny bajkopisarz Ignacy Krasicki słusznie zauważył, że może on być też nauką. Nie należy jednak zapominać, że ma on również swoje istotne miejsce w sztuce – szczególnie scenicznej. Formą, w której odgrywa on rolę pierwszorzędną jest commedia dell’arte. Te na poły improwizowane przedstawienia, szalenie popularne w XVI i XVII wieku w całej Europie, wystawiano nie tylko w pałacach i na dworach, ale także dla szerokiej publiczności na placach i targach. Uliczne występy były niegdyś dla ludzi tym, czym dla nas dzisiaj jest np. kino. Commedia dell’arte, doskonale bawi i dziś, bo w takich postaciach jak stary głupiec Pantalone, pajac Arlekin, złośliwy Poliszynel czy urokliwa Kolombina wciąż możemy zobaczyć odbicie szefa, sąsiada czy… samego siebie.

Balet Dworski „Cracovia Danza” w tygodniu poprzedzającym premierę spektaklu Pewnego razu w Wenecji (22 lutego, Teatr Ludowy) zaprasza na spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Jego gośćmi będą autorki tego zanurzonego w nurcie commedii dell’arte przedstawienia – Romana Agnel i Agnieszka Cianciarą-Frölich.  Goście spróbują przekonać uczestników spotkania, że że ten gatunek teatru się nie starzeje, a także odkryją przed nimi tajniki rekonstrukcji dawnej sztuki aktorskiej i zapomnianych układów choreograficznych.

Spotkanie jak zawsze poprowadzi Agnieszka-Malatyńska-Stankiewicz.

Wstęp wolny.

***

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Organizatorzy pragną pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy im także, aby dzięki tym spotkaniom skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne miasta. Pragną, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close