Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 07”: Małgorzata Matuszewska/Teatr NTF „Infantka wedle Kantora”

Zdjęcie: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 07”: Małgorzata Matuszewska/Teatr NTF „Infantka wedle Kantora”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VII odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Małgorzata Matuszewska (Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki/Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco), pokaże spektakl Infantka wedle Kantora.

O spektaklu:

Infantka wedle Velazqueza. Ile ich było w moim życiu! Odkryłem w nich „atrapy Śmierci”. Widma wyłaniające się z okrutnej, zgrzebnej pustki płótna. Tadeusz Kantor

Spektakl jest inspirowany twórczością  Tadeusza Kantora, a w szczególności jego obrazem Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza. Choreografia wykorzystuje i transponuje język tańców: flamenco, tańca dworskiego i orientalnego. Wybrane akcje inspirowane są środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru Kantora. Małgorzata Matuszewska transponuje elementy poszczególnych form tańca tak, aby stając się abstrakcyjnymi środkami wyrazu jak najpełniej oddały istotę poszczególnych iluminacji Infantki. Infantki, która na przestrzeni czasu – również wewnętrznego czasu Tadeusza Kantora – ewoluowała,  nie zatracając swej istoty, której początek dał Velazquez.

Ożywione obrazy – postacie Infantek, wyrażane głównie za pomocą tańca – podejmują dialog z żyjącym własnym życiem „biednym pokojem wyobraźni” – sceną, którą Kantor opuścił na zawsze w 1990 roku. Obecność Komentatora łączy obie przestrzenie iluzji oraz nawiązuje zarówno do wypowiedzi Tadeusza Kantora, jak i do środków wyrazu charakterystycznych dla Teatru Cricot 2. W ożywionym (czy też wiecznie żywym), Pokoju Wyobraźni, przepełnionym dźwiękami trzeszczących podłóg, drzwi; narażonym na niespodziewane wichry i burze; rozbłyskującym plastyczną grą świateł, odradzają się postacie Infantki – tych z Velazqueza i tych Kantora. Komentator stając do dialogu/ walki z tymi siłami, tracąc wątek wśród szalejącej burzy, przegrywa… jedyne, co może zrobić, to zamknąć spektakl słowami „Dobranoc Państwu”.

choreografia: Małgorzata Matuszewska, Romana Agnel

reżyseria: Małgorzata Matuszewska, Andrzej Wełmiński

scenariusz i dyrektor artystyczny: Małgorzata Matuszewska

Światła: Karol Getler

Autor obrazu promującego projekt: Andrzej Wełmiński

Premiera: 25 czerwca 2009 w ramach w prezentacji zrealizowanych w ramach projektu/konkursu „Rezydencja/Premiera 2009”,

Klub Żak w Gdańsku.

Obsada:

komentator – Andrzej Wełmiński
Infantka hiszpańska (ze spektaklu Tadeusza Kantora Dziś są moje urodziny) – Małgorzata Matuszewska
Infantka dworska (z obrazów Velazqueza) – Romana Agnel
Infantka limfatyczna (z obrazów Tadeusza Kantora) – Dominika Suchecka
Karol Getler – obsługa świateł

Przed spektaklem Małgorzaty Matuszewskiej (Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki/Teatr Tańca NTF), o godz. 19.30, odbędzie sie prezentacja spektaklu Anny Piotrowskiej Czekając trawnika.

Więcej informacji

Wciągu dnia organizatorzy zapraszają również do udziału w warsztatach tanecznych.

Więcej informacji

 

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie: http://bilety.mik.waw.pl/

Więcej o spektaklach i warsztatach: http://centrumsztukitanca.org, http://facebook.com/cstwarszawa

***

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close