Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Taniec i muzyka, mariaż doskonały”: spotkanie z Romaną Agnel i prof. Elżbietą Stefańską

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Taniec i muzyka, mariaż doskonały”: spotkanie z  Romaną Agnel i prof. Elżbietą Stefańską

Na zdjęciu: Elżbieta Stefańska, Romana Agnel oraz tancerze Cracovia Danza.Fot. Ilja Van de Pavert.

Wersja do druku

Udostępnij

Po wakacyjnej przerwie pora wrócić do rozmów o tańcu. Do tej pory w cyklu Czas na taniec! odbyło się 6 spotkań. Zaproszeni goście i uczestnicy rozmawiali o osobowościach ważnych dla rozwoju polskiej sceny tanecznej, takich jak prof. Janina Strzembosz czy założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski, ale też o postaciach dużo bardziej odległych w czasie, jak żyjący w XVIII wieku, a uważany za ojca baletu współczesnego, Jean-Georges Noverre. Gośćmi cyklu byli do tej pory m.in.:  Anatol Kocyłowski, Anna Morańska, Agnieszka Gorczyca, Zbigniew Szymczyk oraz Monika Polak-Luścińska. Rozmowy były ilustrowane pokazami slajdów, fragmentami filmów oraz muzyką.

Gośćmi najbliższego, siódmego spotkania będą dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, Romana Agnel oraz klawesynistka, prof. Elżbieta Stefańska. Artystki współpracują ze sobą od lat, co można było zobaczyć w ostatnim czasie w spektaklu A l’Espagnol, pokazanego w Krakowie w maju w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Obydwie też, poza ogromnym dorobkiem artystycznym i aktywnością na scenie, zajmują się kształceniem młodych adeptów sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

W tygodniu poprzedzającym premierę najnowszego spektaklu  Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” Ballet de la Musique, którego główną bohaterką jest Muzyka (25 października w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) goście spotkania rozmawiać będą związkach tańca z muzyką. Spróbują odpowiedzieć na pytanie czy sztuki te tworzą duet doskonały czy też może walczą ze sobą o prym na scenie. Zastanowią się też, na ile wiedza o tańcu pomaga w wykonywaniu muzyki, a na ile wiedza o muzyce jest przydatna w prezentacjach tanecznych. Rozmowa będzie ilustrowana zdjęciami i muzyką.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

WSTĘP WOLNY.

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Organizatorzy chcą pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy im także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragną, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close