Kraków: XVI Festiwal Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA”: Balet Dworski Cracovia Danza „Balet o kawie”

Zdjęcie: Kraków: XVI Festiwal Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA”: Balet Dworski Cracovia Danza „Balet o kawie”

Fot. Ilja van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na spektakl Balet o kawie, którego pokaz odbędzie się podczas XVI Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza (tegoroczne hasło: Groteska i komedia w tańcu dworskim).

Spektakl Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie, które w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie J.S. Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Występujące w spektaklu dzieci – ziarenka kawy – nadają mu niepowtarzalnego uroku.

Obraz I. PRZED KAWIARNIĄ

Liza spotyka się z przyjaciółkami przed kawiarnią. Wspólną zabawę i tańce dziewcząt przerywa wejście jej ojca, który zapowiada przybycie konkurentów do ręki córki. Kiedy przybywają adoratorzy, ich popisowe i wytworne tańce nie są w stanie wzbudzić zainteresowania Lizy. Wykorzystując moment nieuwagi zebranych, dziewczyna ucieka i ukrywa się wewnątrz tajemniczej kawiarni, do której zaprasza ją nieznajomy turecki sprzedawca kawy.

Obraz II. PRODUKCJA KAWY

Turek oprowadza Lizę po zakamarkach kawiarni, odkrywając przed nią świat wytwarzania tego wspaniałego napoju. Pojawiają się zabawne, roztańczone Ziarenka Kawy, a także największa duma właściciela kawiarni – jego niesamowity serwis kawowy.

Obraz III. AWANTURA O KAWĘ

Wszystkie postaci rozkoszują się piciem kawy. Scena ta doprowadza do awantury o Filiżankę, gdyż zauroczona w niej Liza chce zabrać ją do domu.T urek stanowczo się temu sprzeciwia, a w obronie Lizy występuje cały serwis oraz Ziarenka Kawy.

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel
Scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach (wybór z Suit Orkiestrowych, aria Lizy z Kantaty o kawie
w spektaklu udział biorą uczniowie ze szkół baletowych

 

Premiera: 11 września 2008, Muzeum Inżynierii Miejskiej

 

Za ten spektakl Balet Dworski Cracovia Danza został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Słonecznikiem 2014 w kategorii muzyka.

***

Tradycyjnie, w ramach festiwalu, w Willi Decjusza od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca będą się odbywały warsztaty. Codziennie o godz. 18.00 na plenerowej scenie przy Willi Decjusza zaplanowane zostały pokazy tancerzy z różnych stron świata. Widzowie zobaczą programt m.in. indyjskie, greckie, francuskie, flamenco, a także występ zespołu festiwalowego Decius Danza, złożonego z wykładowców i uczestników warsztatów.

Więcej o warsztatach

Istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta do Krakowa ściągają tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej. Festiwal obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące, które zawsze związane są z tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel, zaś dyrektorem organizacyjnym Dominika Kosek-Turowska.

Bilety na spektakl Gdy Polska spotyka Indie są dostępne od 1 lipca na www.eventim.pl oraz w wybranych punktach InfoKraków, w cenie: 60, 50 i 40 zł. Na pozostałe spektakle i pokazy festiwalu wstęp wolny. Zapisy na warsztaty są otwarte do 10 lipca.

Do pobrania:

Program ramowy

Strona festiwalu: www.cracoviadanza.pl/pl,festiwal

Organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole, Stowarzyszenia Villa Decjusza

Współorganizator spektaklu inauguracyjnego: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Szkoła Tańca Jane Austen

Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja Chimera

Główny patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, RMF Classic

Patronat medialny: Karnet, Gość Niedzielny, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Kraków.pl, DziennikTeatralny.pl, GlobMedium.com, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl, www.krakow.pl

Patronat honorowy nad festiwalem: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patronat honorowy nad spektaklem inauguracyjnym:  Ambasada Republiki Indii

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Kraków: Rynek Główny

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close