Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na spektakl Wersalski Balet Sztuki. Przedstawienie przybliża istotne aspekty tańca na dworze Ludwika XIV.
Okres panowania Ludwika XIV to czas, kiedy wszystkie sztuki stają się narzędziem przekazu o potędze i sile Francji w Europie i wielu obszarach świata. Dzięki wypracowanym regułom i systemowi notacji tańca francuscy mistrzowie tej sztuki rozpowszechniają jej zasady i styl poza granicami Francji. Taniec i balet stają się w II połowie XVII wieku na wskroś francuskie, z terminologią w języku francuskim, sposobem nauczania, ukształtowaniem poszczególnych form, konstrukcją prezentacji scenicznej. Panuje prawdziwa moda na francuski styl tańca według gustu dworu Ludwika XIV. Monarcha Francji wspiera sztukę, jako narzędzie dyplomacji i wszyscy w epoce baroku wzorują się na francuskim Wersalu.
W spektaklu Baletu „Cracovia Danza” Wersalski Balet Sztuki tancerze przekazują istotne aspekty tańca na dworze Ludwika XIV. W pierwszej części znajdujemy się na dworze w Wersalu, gdzie odbywają się tańce z królem i w jego obecności. Pod koniec Ludwik wysyła tancerzy dyplomatów, by nieśli w świat zasady i styl francuskiego tańca barokowego.
W drugiej części widzowie odkrywają wybrane obrazy z Baletu sztuki skomponowanego przez J. B. Lully’ego, zakończone słynną Chaconne de Phaëton jego autorstwa. Przekazywane za pomocą muzyki i baletu sceniczne ilustracje różnych sztuk zanurzone są we francuskim sposobie przedstawiania treści i emocji. Oparte na ekspresji teatralnej francuskiej estetyce i abstrakcji oraz na barokowej alegorii skrzą się humorem treści, wirtuozerią techniki. Wersalski Balet Sztuki to widowiskowa taneczno-muzyczna propozycja prezentacji dyplomacji Ludwika XIV poprzez różne dziedziny sztuki.
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Kierownictwo muzyczne: Liliana Stawarz
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek oraz oryginalne choreografie z epoki
Kostiumy: Monika Polak Luścińska, Elżbieta Gularowska – Wójtowicz
Występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Georgij Andrejczenko, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski