Kraków/Niedziele dla tańca 2015: Balet Dworski Cracovia Danza „Wokół Wita Stwosza”

Zdjęcie: Kraków/Niedziele dla tańca 2015: Balet Dworski Cracovia Danza „Wokół Wita Stwosza”

Fot. Ilja van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Za sprawą spektaklu Wokół Wita Stwosza ożyje Ołtarz Mariacki. „Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby poruszony oglądając Ołtarz Mariacki, czy rzeźby Wita Stwosza w Kościele Św. Wawrzyńca w Norymberdze. Szczególnie dla nas, mieszkańców Krakowa, Ołtarz jest widocznym świadectwem życia ludzi z naszego miasta pod koniec XV wieku. Można by przed nim siedzieć godzinami oglądając każdą scenę i śledząc ekspresję i wyraz twarzy poszczególnych postaci. Dla mnie ołtarz jest jak teatr, jak wielka księga opowieści, gdzie zawarta jest jakaś historia. Wędruję wyobraźnią do średniowiecznego Krakowa i jak kiedyś Wit Stwosz obserwuję sceny, które wbijają się mocno w pamięć i inspirują do działań twórczych” – pisze Romana Agnel, inscenizatorka i choreografka. Spektakl, oparty na średniowiecznym tańcu i muzyce zostanie rozszerzony o fragmenty poematu Wit Stwosz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które przeczyta Tadeusz Malak, aktor wielu krakowskich teatrów m.in. Starego i STU, słynny interpretator poezji Teatru Rapsodycznego.

 

Choreografia i inscenizacja: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak – Luścińska, Martine Pichon

Spektakl Wokół Wita Stwosza wystawiany jest w ramach cyklu „Niedziele dla tańca”, czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17.00 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie balet pokazuje najciekawsze przedstawienia taneczne. Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia. W styczniu pokazany był Balet o kawie, w lutym odbyła się premiera spektaklu Pewnego razu w Wenecji.

Organizatorzy:

Balet Dworski „Cracovia Danza”, Studio Dono

Współorganizatorzy:

Teatr Ludowy, Fundacja „Ardente Sole”

Partnerzy: KBF, FP Multimedia, Istituto Italiano di Cultura, Katedra Języka i Kultury Włoskiej UP

Opieka redakcyjna: RMF Classic, Karnet

Patroni medialni: TVP Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, Kraków, PolskaMuza.eu, kulturatka.pl, teatralny.pl, CzasDzieci.pl, Kraków.pl, Podgórze.pl

Premiera odbywa się w ramach cyklu Niedziele dla tańca, czyli Balet Dworski „Cracovia Danza” w Teatrze Ludowym oraz w ramach Dni Komedii dell’Arte. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: Teatr Ludowy, Osiedle Teatralne 34

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close