Kraków/Teatr Variété: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Kiedy Polska była chrzczona” – chor. Romana Agnel

Zdjęcie: Kraków/Teatr Variété: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Kiedy Polska była chrzczona” – chor. Romana Agnel

Fot. Marta Przybyło.

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na spektakl Kiedy Polska była chrzczona, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. W przedstawieniu pokazane zostały czasy przełomu w kraju Polan; symboliczny moment powstania Państwa Polskiego pojawia się w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej. Kostiumy, zaprojektowane przez współpracującą od wielu lat z Cracovia Danza Monikę Polak-Luścińską, nawiązują z jednej strony do ikonografii średniowiecznej, z drugiej – do projektów zafascynowanej kulturą słowiańską Zofii Stryjeńskiej.

Spektakl wypełniają elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich. Wśród tańczących w noc sobótkową znajdują się dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązuje do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian stają się dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc w sposób hierarchiczny i sformalizowany ceremonialne tańce dworskie. Spektakl pokazuje, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkracza również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

inscenizacja i choreografia: Romana Agnel

scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska

występują: tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Premiera spektaklu została dofinansowana z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close