Kraków/Cracovia Danza: dla tańca: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Taneczny świat Chopina” – chor. Romana Agnel i Leszek Rembowski

Zdjęcie: Kraków/Cracovia Danza: dla tańca: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Taneczny świat Chopina” – chor. Romana Agnel i Leszek Rembowski

Fot. Ilja van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na pokaz spektaklu Taneczny świat Chopina w ramach cyklu „Cracovia Danza dla tańca”, będącego częścią obchodów jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Taneczny świat Chopina powstał z okazji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. W Roku Chopinowskim przedstawienie było pokazywane kilkadziesiąt razy w całej Europie, m.in. w Mińsku, Wilnie, Lipsku, Salzburgu i Aix-An-Provance. Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor był wyśmienitym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach.

Pierwsza część przedstawienia ukazuje salonową rzeczywistość, w której na balach i przyjęciach królowały modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu eleganckie anglezy i lansjery, zabawne kadryle i wirujące, czarowne walce. Druga część natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co stanowiło inspirację jego twórczości do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej, wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura i poloneza. Kompozytor nie ma swojego odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny poprzez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

inscenizacja: Romana Agnel, Artur Borkowski
choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski

asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Monika Polak-Luścińska
ruch pantomimiczny: Artur Borkowski
projekcja multimedialna: Krzysztof Antkowiak

obsada: Romana Agnel, Marta Baranowska, Agata Jóźwik, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź

***

Jubileusz 10-lecia Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patroni medialni roku jubileuszowego: „Rzeczpospolita”,„Dziennik Polski”, TVP3 Kraków, Radio Kraków, „Gość Niedzielny”, „taniecPOLSKA.pl”, „Kwartalnik Taniec”, „Miesięcznik Kraków”, „GlobMedium.com”, „CzasDzieci.pl”, „PolskaMuza.eu”.
opieka redakcyjna: „Karnet.krakow.pl”

Logo 10-lecie Cracovia Danza (miniaturka)

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy
oraz grupowe bilety szkolne 20 zł
Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie w Teatrze Variété pod numerami:
organizacja widowni: tel. (12) 442 78 00, wew. 3, kasa: tel. (12 442 78 02)
lub pod adresem e-mail: kasa@teatrvariete.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Teatr Ludowy, Osiedle Teatralne 34

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close