Kraków/„Cracovia Danza: dla tańca”: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Balet o kawie” – chor. Romana Agnel

Zdjęcie: Kraków/„Cracovia Danza: dla tańca”: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Balet o kawie” – chor. Romana Agnel

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na cykl spektakli „Cracovia Danza dla tańca”. Po pokazie styczniowym spektaklu Śpiąca królewna, tym azem zespół zaprezentuje spektakl Balet o kawie w choreografii Romany Agnel, jedno z najpopularniejszych przedstawień zespołu.

O spektaklu:

Czy filiżanka może tańczyć? Okazuje się, że tak i to razem z młynkiem, dzbankiem i cukiernicą. Niemożliwe? A jednak to wszystko się dzieje na oczach widzów w spektaklu Balet o kawie.

Balet o kawie, nagrodzony „Złotym Słonecznikiem 2014” przez portal „CzasDzieci.pl”, premierę miał 11 września 2008 roku w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Od tego czasu był z powodzeniem wystawiany zarówno w kraju, jak i za granicą: m.in. we Francji, gdzie w rolach ziarenek kawy wystąpili uczniowie francuskiej szkoły baletowej.

Spektakl wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Występujące w spektaklu dzieci jako ziarenka kawy nadają mu niepowtarzalnego uroku.

Na początku XVIII wieku kawa zafascynowała całą Europę. Powstawały sklepy z kawą i pierwsze kawiarnie. Napój ten stał się wówczas tak modny, że nawet słynny kompozytor Jan Sebastian Bach poświęcił mu specjalnie jeden ze swoich utworów: Kantatę o kawie.

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel

Asystent choreografa: Dariusz Brojek
Scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach (wybór ze Suit Orkiestrowych, aria Lizy z Kantaty o kawie)
Występują: Marta Baranowska, Anna Karabela, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź

W spektaklu biorą udział uczniowie Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej.

Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

***

„Cracovia Danza: dla tańca” to cykl spektakli, w ramach którego Balet Dworski „Cracovia Danza” prezentuje swoje najciekawsze spektakle w Krakowie. Zespół, który nie ma swojej sceny na co dzień występuje w różnych krakowskich teatrach. Do tej pory widowiska baletu można było oglądać w: Teatrze Ludowym, Narodowym Starym Teatrze, Teatrze PWST, Teatrze Groteska, Nowohuckim Centrum Kultury, sali teatralnej ICE Kraków. Od roku 2017 Cracovia Danza będzie się regularnie prezentować na scenie Krakowskiego Teatru Variété.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close