Kraków: Cracovia Danza „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”

Zdjęcie: Kraków: Cracovia Danza „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”

Cracovia Danza "Kobiety Krakowa. Historia i legenda". Fot. Sebastian Dudek

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, działaczka społeczna walcząca o prawa kobiet Kazimiera Bujwid, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzembosz, a wreszcie współczesne nam – pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z królewskim miastem, które pojawiają się w spektaklu Baletu Cracovia Danza Kobiety Krakowa. Historia i legenda.

Wersja do druku

Udostępnij

Na scenie zobaczymy też kobiety rodem z legend i literatury – dumną Wandę, co nie chciała Niemca, charakterną Panią Twardowską, czy Pannę Młodą i Rachelę z Wesela Wyspiańskiego.

– Sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – mówi Romana Agnel, reżyserka i choreografka przedstawienia Kobiety Krakowa. Historia i legenda. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu – dodaje.

W przedstawieniu w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego pojawiają się nie tylko m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi oraz sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.

Spektakl Kobiety Krakowa. Historia i legenda nawiązuje do przypadającej w listopadzie rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych.

Historię starań kobiet o równouprawnienie przedstawia Agnieszka Chłosta-Sikorska, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w tekście Prawa wyborcze Polek – droga zbudowana z marzeń i wytrwałości:

(…)W 1891 r. w Warszawie miał miejsce pierwszy konspiracyjny Kongres Kobiet, w którym wzięły udział przedstawicielki ze wszystkich zaborów. Kolejne odbyły się: we Lwowie (1894 r.), Zakopanem (1898 r.), Krakowie (1900 i 1905 r.). Podczas każdego z tych spotkań działaczki domagały się m.in. prawa do edukacji oraz udziału w wyborach. Było to tym bardziej istotne, że ograniczony dostęp do zdobywania wykształcenia wyrzucał je poza margines rynku pracy, gdyż nie mogły zdobyć wymaganych kwalifikacji. Wśród działaczek wyróżniały się krakowianki, m.in.: Kazimiera Bujwidowa, Zofia Daszyńska-Golińska, Maria Dulębianka, Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, Maria Turzyma, Władysława Habichtówna. (…) 28 listopada 1918 r. dekretem Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, czynne i bierne prawo wyborcze przyznano wszystkim obywatelom, bez względu na płeć, narodowość i wyznanie. Tego dnia nasz kraj dołączył do stosunkowo niewielkiego grona państw europejskich, w których prawnie zagwarantowano równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Zostało ono potwierdzone w Konstytucji marcowej (1921 r.). Dzięki tym działaniom rozpoczął się proces poprawy sytuacji prawnej kobiet, demokratyzacji szkolnictwa, czy polepszania jakości opieki nad matką i dzieckiem. (…)

Program

I. W mrokach legendy – Wanda co Niechciała Niemca
II. Jadwiga Królowa Polski
III. Wawelska maskarada
IV. A na krakowskim Rynku
V. W krakowskim salonie – walc z kobietami
VI. Kawa po młodopolsku. Kawiarnia z dziwami
VII. W zdrowym ciele zdrowy duch – na krakowskich Błoniach
VIII. Karnawał Pod Baranami

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Kostiumy: Monika Polak Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Obsada:

tancerze Baletu Cracovia Danza: Romana Agnel, Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka, Anna Szklener, Krzysztof Antkowiak, Simon Bacik, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul, oraz gościnnie Barbara Barteczka, Gabriela Kubacka, Ewa Kucharska, Aleksandra Mamulska, Filip Świeczkowski

aktorki Teatru Ludowego: Patrycja Durska, Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Tauron Arena, Mała Hala, ul. Stanisława Lema 7

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close