Kraków/Noc Muzeów 2018: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Bassa Danza z Madonnami”/ „Gdy śmierć w taniec iść kazała” – reż. Romana Agnel

Zdjęcie: Kraków/Noc Muzeów 2018: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Bassa Danza z Madonnami”/ „Gdy śmierć w taniec iść kazała” – reż. Romana Agnel

Fot. materiały zespołu.

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza”, specjalnie z myślą o kolekcji zgromadzonej w Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przygotował na Noc Muzeów dwa nowe taneczne programy. Będą to Bassa Danza z Madonnami oraz Gdy śmierć w taniec iść kazała, oba nawiązujące do XV-wiecznych arcydzieł wystawianych w Pałacu Ciołka. Ożyją obrazy i rzeźby z muzealnej kolekcji. Premierowe prezentacje odbywać się będą w Sali Cnót, w piątek 18 maja podczas Nocy Muzeów, w  godzinach od 19.00 do 24.00. Bassa Danza z Madonnami, zostanie pokazana od godz. 19.00 pięciokrotnie, zaś spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała będzie miał premierę o północy. Występ w Pałacu Ciołka wpisuje się w coraz szerszą i bardziej intensywną współpracę Baletu Cracovia Danza z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Bassa Danza z Madonnami to niezwykła opowieść, w której jak na XV-wiecznej karuzeli przesuwają się przed widzami średniowieczne madonny, damy, kobiety piękne i eleganckie. Tancerki Baletu wcielą się w takie postacie jak królewska św. Katarzyna, zalotna sprzedająca swe wdzięki Salome, urokliwa Elżbieta z Turyngii czy młoda, nieśmiała Maria, przyjmująca zwiastującego Anioła. Historie postaci opowiedziane będą poprzez tańce z manuskryptu Małgorzaty z Burgundii oraz włoskiego mistrza tańca z XV wieku, Guglielmo Ebreo. Kostiumy w stylu włoskim i burgundzkim z II połowy XV wieku, nawiązują do rzeźb i malarstwa znajdującego się w zbiorach Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała jest nawiązaniem do obrazu korowodu ze śmiercią należącego do zbiorów muzeum. Tancerze przedstawią scenę, w której śmierć pojawia się jako nieproszony gość na balu w staropolskim dworze. Rozbawione damy i rozochoceni panowie zostaną zaproszeni do prawdziwego staropolskiego danse macabre. Czy ta historia może się dobrze skończyć?

***

Reżyseria: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, oryginalne choreografie z epoki

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Dziedziniec pałacu biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, „Bassa Danza z Madonnami” w godz. 19.00-24.00.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close