Wersja do druku

Udostępnij

Poruszający spektakl solowy-performans Autory Lubos Akty o ofiarach przemocy domowej zostanie zaprezentowany  na festiwalu tańca współczesnego i sztuki eksperymentalnej w Tbilisi (South Caucasus Contemporary Dance & Experimental Art Festival).

Lubos jest niezależną tancerką związaną z polską i brytyjską sceną tańca współczesnego, ze swoimi spektaklami występowała już m.in.w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji. Teraz pora na Gruzję, w której pokaże spektakl Akty i zaprosi widzów do rozmowy o ofiarach przemocy. 

 

– Wierzę, że sztuka może zmieniać, że potrafi nami potrząsnąć i wywołać refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością. Wierzę również, że powodem do tworzenia nie może być tylko czysto estetyczny walor wypowiedzi, ale przede wszystkim jej treść. Dlatego w swojej pracy, także warsztatach, skupiam się na zapewnieniu struktury – przestrzeni do zabawy z konkretnymi tematami, które nas – uczestników i mnie – poruszają. Staram się zbudować ramy wypełnione grami i zadaniami stymulującymi do dogłębnych poszukiwań. Improwizując, wspólnie znajdziemy ruch, dźwięk, tekst czy teatralną odpowiedź na nurtujące pytania. Będzie to czas i miejsce na owocny eksperyment, ale będzie również miejsce na błędy i niepowodzenia –mówi o swojej pracy Aurora Lubos.

 

Pokaz spektaklu Akty 7 czerwca o godz. 19.00 poprzedzą warsztaty na temat przemocy wobec kobiet i społecznego wykluczenia w Gruzji (5-6 czerwca w godz. 11.00-16.00). Po pokazie przedstawienia zaplanowane jest spotkanie artystki z publicznością. 

 

Spektakl odbędzie się w Europe House 1, 1 Liberty Sq w ramach South Caucasus Contemporary Dance & Experimental Art Festival. Warsztaty będą miały miejsce w State Ballet School, 1 Vekuastr. Projekt realizowany jest przez  East European Performing Arts Platform eepap.culture.pl

 

Logo eepap (miniaturka)

 

 

Więcej informacji o festiwalu: www.dancearttbilisi.ge

 

O spektaklu:

Praca powstała w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie i jest odpowiedzią artystki na przeczytane listy oraz rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Inspirację stanowiły także warsztaty artystyczne przeprowadzone w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.

 

Aurora Lubos o spektaklu:

Chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie. A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty – fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy.

 

premiera: 22 czerwca 2013, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Dom Angielski

choreografia, wideo, wykonanie: Aurora Lubos

muzyka: Motion Trio

 

 

Aurora Lubos

Tancerka, performerka

Czytaj więcej »

 

Informacja za:

Zródło: www.eepap.culture.pl

Culture.pl, oprac. AL

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close