
Fot. Julia Kostarska-Talaga.
Bollag Projektraum w Bazylei w Szwajcarii (Gaertnerstrasse 50) ma przyjemność zaprosić do udziału w otwartym, pięciodniowym projekcie Maquette – Perroquette, którego autorkami są Kaya Kołodziejczyk i Pola Dwurnik. Projekt prezentowany będzie w dniach 22-26 stycznia 2018, w godzinach 17.00-21.00. Artystki zapraszają do obserwacji, rozmowy przy kawie/herbacie oraz aktywnego udziału we wszystkich działaniach wchodzących w skład projektu. Wydarzenie stanowi finałową prezentacje sześciomiesięcznej rezydencji artystek w Stiftung Laurenz-Haus w Bazylei.
Program prezentacji:
Poniedziałek, 22 stycznia 2018, 17.30
Wprowadzenie (ćwiczenia fizyczne)
Pierwsze wydarzenie stanowi interdyscyplinarny zestaw ćwiczeń. Osoby uczestniczące wezmą aktywny udział w sesji ruchowej, stanowiącej wgląd w dotychczasowe prace Kai Kołodziejczyk i Poli Dwurnik, których fragmenty zostaną omówione i zaprezentowane przez same artystki.
Wtorek, 23 stycznia 2018, 19.00
Ćwiczenia indywidualne
Osoby uczestniczące wezmą udział w indywidualnej pracy choreograficznej/rysunkowej w towarzystwie jednej z artystek. Kaya Kołodziejczyk opracuje indywidualny układ choreograficzny, a Pola Dwurnik stworzy satyryczne, karykaturalne portrety poszczególnych gości, odgrywając rolę „Rysującej Papugi”
Środa, 24 stycznia – 18.00 – główne wydarzenie
Rysowanie choreograficzne
Performans łączący powstające i wyświetlane na żywo rysunki autorstwa Poli Dwurnik, w choreografii Kai Kołodziejczyk. Po prezentacji odbędzie się spotkanie autorskie, podczas którego artystki będą rozmawiać o ruchu, życiu i sztuce (spotkanie w językach polskim i angielskim).
Czwartek, 25 stycznia – 18.00
Plac zabaw
Projekt skupia się na idei przestrzeni galerii, analizując i rozumiejąc ją w kategoriach makiety / placu zabawa / klatki / zoo / sceny / środowiska / schronienia.
Piątek, 26 stycznia – 18.30
Dzieci!
Ostatniego dnia organizatorki zapraszają rodziców w towarzystwie dzieci, które przy wsparciu artystek odkryją na nowo i zreinterpretują przestrzeń studia. Warto zabrać ze sobą dodatkową parę obuwia z miękką podeszwą (trampki, buty sportowe).
Biogramy artystek:
Kaya Kołodziejczyk mieszka i pracuje w Belgii i Polsce; działa jako choreografka, performerka i tancerka współczesna. Jest autorką kilku performansów na przecięciu różnych dziedzin sztuki, opartych na eksperymentach z ludzkim ciałem, animacji interaktywnej, recepcji dźwięku i ruchu, technikach somatycznych, obrazach filmowych i muzycznych, które traktuje jako podstawę dla ekspresyjnych partytur w swoich pracach. Współpracowała m.in. z Mają Kleczewską, Davidem Wampachem, Mariuszem Trelińskim oraz Rosas company of Anne Teresa de Keersmaeker. Jako reżyserka ruchu i choreografka stale współpracuje z reżyserką filmową Agnieszką Smoczyńską (nagroda na festiwalu filmowym w Sundance, 2016).
Pola Dwurnik (ur. 1979 w Warszawie) – artystka wizualna, pracuje głównie w technice olejnej, mediach rysunkowych oraz kolażu. Artystka-rezydentka Stiftung Laurenz-Basel w latach 2004-2005. W 2008 uzyskała nominację do wiedeńskiej nagrody Henkel Art Award 2008 w kategorii rysunek współczesny. Była artystką-rezydentką w The Knot (2010), mobilnej platformy sztuki działającej w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie. Opublikowała cztery książki artystyczne z rysunkami, w tym: Living in Basel (2007, Christoph Merian Verlag), Gossip Column (2008, CSW – Zamek Ujazdowski), A Song for Wojtek (2016, Muzeum Współczesne Wrocław). W 2013 wydała Dziewczynę na płótnie, książkę o malarstwie i jego recepcji. Prace Poli Dwurnik prezentowane są w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie.
Artystki pragną podziękować fundacji Stiftung Laurenz-Haus za wsparcie projektu.