Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 24 kwietnia (godz. 20.30) i w piątek 25 kwietnia (godz. 19.00) w centrum sztuki  Les Brigittines w Brukseli w ramach międzynarodowego projektu Metamorfozy odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Harakiri Framers I wanna be someone great w choreografii Dominki Knapik.

 

O spektaklu: Gdy myśli się o problemie związków władzy, religii i pracy, do głowy przychodzi postać Leni Riefenstahl. W projekcie I wanna be someone great potraktowana ona zostaje jako symbol charakterystycznego dla kultury europejskiej dążenia do zapanowania nad rzeczywistością. Obecnie kompleks praca/władza/religia ma inny kształt niż w czasach Leni, ale wciąż nas kształtuje i ten wpływ jest tematem spektaklu. Przedstawienie stawia intrygujące pytanie: gdyby Reifenstahl żyła dziś, dla jakich potęg by pracowała i jaki rodzaj obrazów tworzyłaby?

 

Rezultaty wszystkich rezydencji twórczych projektu Metamorfozy polscy widzowie będą mogli obejrzeć w Poznaniu w ramach poświęconego mu przeglądu w dniach 13-17 maja 2014 w Centrum Kulrury ZAMEK.

 

 

choreografia: Dominika Knapik

taniec: Helena Ganjalyan, Dominika Knapik & Dorota Wacek

dramaturgia: Wojtek Klimczyk

muzyka: David Chazam

światło:Alice Dussart

wideo: Valéry Faidherbe

 

Les Brigittines to miejsce badań i ekspresji, stworzone z myślą o artystach, ktorzy podrożują przez swoj wyraziście zarysowany i wyjątkowy wszechświat łącząc rożne formy i elementy sztuk performatywnych: ruch, grę aktorską, przestrzeń, dźwięk i obraz… nawet jeśli to ruch jest zasadniczym wektorem zmysłow i uczuć. Działalność Les Brigittines skupia się na trzech głownych polach: bieżących wydarzeniach sezonu artystycznego, rezydencjach tworczych (w bezpośredniej wspołpracy z workspacebrussels) oraz dorocznym International Festival, ktory odbywa się pod koniec lata. Program centrum ma głownie choreograficzny charakter, koncentrując się na wspołczesnych ujęciach rożnorodnych tematow i nowych utworach scenicznych. Specjalne miejsce zarezerwowane jest dla choreografow z francuskojęzycznej Walonii, ktorzy mają możliwość dzialania w ramach wyjątkowego, międzynarodowego kontekstu, i gdzie każdy, artyści i widzowie, mogą doświadczyć rożnic między sobą i wejść we wzajemną interakcję. Zasadniczą ideą projektu Brigittines jest przeświadczenie, że każda praca, utwor czy realizacja, nawet nieznana czy uznana za radykalną, jest w stanie przemowić do kogoś z nas, pod warunkiem, stara się dzielić tym co postrzegalne i opiera się na połączeniu języka i struktury.

www.brigittines.be

 

 

 

METAMORFOZY (2012-2014) to wspierany przez Komisję Europejską w ramach Programu Kultura wspólny projekt trzech instytucji: La Briqueterie/CDC du val de Marne (Francja), Les Brigittines (Belgia) oraz Centrum Kultury ZAMEK (Polska). Obejmować będzie międzynarodowe produkcje artystyczne (spektakle taneczne, wideo, interwencje miejskie, debaty, warsztaty) podejmujące temat metamorfozy władzy duchowej i religijnej, pracy i władzy politycznej.

 

Więcej:

http://metamorphoses2014.wordpress.com

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close