Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 31 marca-9 kwietnia 2017 roku odbędzie się w Narodowym Centrum Tańca (CNDB) w Bukareszcie festiwal sztuk performatywnych News from Polska, na którym zaprezentują się najciekawsi artyści performatywni młodej polskiej sceny. Tegoroczna edycja festiwalu nosi podtytuł The Tickler and the Ticklee [Łaskoczący i Łaskotany]. Prace wybrane przez kuratorkę Larisę Crunţeanu dotykają m.in. tematu tożsamości, transformacji, dialogu wewnętrznego, czy formowania ciała i nieustannego budowania siebie przez człowieka. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną przedstawienia i performanse, których dramaturgia nawiązuje do mowy wewnętrznej oraz jej skomplikowanych relacji z systemami samoregulacji organizmu, od halucynacji werbalnych i słuchowych, po naśladownictwo.

 

W ramach festiwalu odbędą się pokazy spektakli, tzw. artist talk, warsztaty, pokaz filmu i koncert.

 

Cykl zainauguruje performans Daughters of Lust Zuzanny Ratajczyk i Eoghana Ryana, pokazywany dotąd w Veem House for Performance w Amsterdamie oraz w przestrzeni performatywnej Kem w Warszawie. W dniach 1-2 kwietnia artyści poprowadzą warsztaty New Breed Tournament. W najbliższy weekend również wystąpi Ania Nowak z pokazywanym już w Warszawie dwukrotnie (Scena Tańca Studio oraz przegląd Nowego Teatru Generation After) spektaklem Offering What We Don’t Have to Those Who Don’t Want It. W poniedziałek, 3 kwietnia Ania Nowak opowie o badaniach, które prowadzi od kilku lat nad kwestią polityczności miłości – Technologies of Love. 6 kwietnia wystąpi Piotr Mateusz Wach, zaproszony przez Instytut Polski w Bukareszcie, który pokaże spektakl Ryszard. Ciało z gniewu. W dniach 7-8 kwietnia zostanie zaprezentowany spektakl Zrób siebie w choreografii Marty Ziółek z udziałem: Agnieszki Kryst, Ramony Nagabczyńskiej, Pawła Sakowicza, Katarzyny Sikory, Roberta Wasiewicza. Na zakończenie festiwalu jednego wieczoru odbędą się trzy wydarzenia: pokaz solo pURe Ramony Nagabczyńskiej, pokaz filmu The Tower Karoliny Breguły oraz koncert artystki ZONE-L aka Laura Hunt.

 

Jak pisze kuratorka festiwalu Larisa Crunțeanu: „Lew Wygotski (1934-1987), twórca kulturowo-historycznej teorii rozwoju psychiki, zasugerował, że mowa wewnętrzna stanowi formę werbalnej samoregulacji powstałej na bazie semiotycznie zapośredniczonej wymiany z rozmówcami w świecie społecznym. Dialog – pierwotnie zaistniały na płaszczyźnie interpsychologicznej jako mowa wewnętrzna lub myśl werbalna, zostaje zrekonstruowany jako mowa wewnętrzna lub myśl werbalna na poziomie intrapsychologicznym. Nasze myślenie przenikają więc głosy zewnętrzne, których często nie rozpoznajemy jako należących do innych […].”

 

Trailer

 

Selekcja, koncepcja kuratorska: Larisa Crunțeanu
Produkcja: Instytut Polski w Bukareszcie
Grafika: Vlad Anghel

 

Bilety kosztują 35 lei lub 20 lei (ulgowe) i są do nabycia online, na stronie www.kompostor.ro lub w Sali Stere Popescu Narodowego Centrum Tańca w Bukareszcie (bd. Mărășești nr. 80-82) przed rozpoczęciem każdego spektaklu. Wstęp na warsztaty i artist talk Ani Nowak jest wolny.

 

Więcej informacji na stronie Instytutu Polskiego w Bukareszcie: www.culturapoloneza.ro

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close