
Fot. Natalia Kabanow
W piątek 19 października o godz. 20.00 w Excelsior Theater w Bukareszcie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Fest(in) on the Boulevard” odbędzie się prezentacja spektaklu Izy Szostak PRIV, zrealizowanego z zespołem Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Spektakl również w Polsce będzie można obejrzeć poza siedzibą – w listopadzie zostanie pokazany ramach Sceny Tańca Studio w Warszawie.
O spektaklu:
PRIV to realizowany w formie słuchowiska performatywnego eksperyment na intymności. Przesuwanie i negocjowanie jej granic. Sfery prywatna, publiczna i wirtualna przenikają się tu, tworząc wspólny rezerwuar obrazów, gestów i słów. Twórcy spektaklu badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś nasze tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje. Jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności.
Funkcjonując według ustawień naszych smartfonów, na blogach i vlogach, na Facebooku czy Snapchacie rozpływamy się w wielkiej, gęstej chmurze danych – PRIV recyklinguje je, prowokując sceniczne przymiarki cielesnych i psychicznych dyspozycji oraz stylów. To kolażowa struktura rozpisana na sześć próbujących się do siebie zbliżyć wrażliwości, manifestujących się na poziomie języka, choreografii i obrazu.
choreografia i reżyseria: Iza Szostak
dramaturgia i tekst: Anka Herbut
oprawa wizualna: Karolina Mełnicka, Stachu Szumski
muzyka: Kuba Słomkowski
światło: Michał Głaszczka
występują: Kamila Banasiak, Magda Jędra (gościnnie), Tatiana Kamieniecka (gościnnie), Maciej Hązła, Jan Niemczyk, Dominik Rybiałek
inspicjent: Jolanta Skawina
premiera: 7 kwietnia 2018, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.
Trailer: https://youtu.be/dK0_DY-AMpY
O festiwalu:
Festiwal Fest(in) on the Boulevard powstał w 2013 roku z inicjatywy Nottara Theater jako coroczny projekt kulturalny. Festiwal składa się z dwóch sekcji głównych i kilku sekcji i działań towarzyszących. Pierwszą z sekcji głównych jest Comedy Boulevard, w ramach którego prezentowane są popularne komedie rumuńskie i zagraniczne. Prezentacje odbywają się w Sali im. Horii Lovinescu (339 miejsc), która regularnie gości spektakle komediowe, cieszące się wielkim powodzeniem wśród publiczności.
Celem organizatorów festiwalu jest prezentowanie produkcji pozostających w silnym związku z życiem codziennym; stąd też drugie pasmo tematyczne, które poświęcone jest problematyce wiodącej w danym roku. Prezentacja produkcji pokazywanych w ramach tej sekcji festiwalu odbywa się na zasadach konkursowych (Sala im. George’a Constantina, 100 miejsc). Teatr jest sugestywną formą sztuki, która zasadza się na kontakcie z publicznością i nawiązaniach do znajomej problematyki, która dostarcza materiału do przemyśleń oraz wysokiej klasy humoru.
Oprócz produkcji rumuńskich ramach każdej edycji festiwalu prezentowane są spektakle zagraniczne, tematycznie powiązane z hasłem przewodnim festiwalu. Organizatorzy pragną w ten sposób zaznajomić publiczność z cennymi i aktualnymi produkcjami teatrów z Rumunii i zagranicy.
W ramach tygodnia festiwalowego organizowane są również liczne wydarzenia towarzyszące (kolokwia, odczyty, premiery książek, wydarzenia uliczne oraz wystawa fotograficzna poświęcona poprzedniej edycji festiwalu).
http://www.festinpebulevard.ro/en/