Wersja do druku

Udostępnij

Najciekawsze młode artystki polskiej sceny tanecznej i teatralnej wystąpią w stolicy Rumunii w ramach przeglądu „News from Polska – taniec/teatr/muzyka”. Scena Narodowego Centrum Tańca w Bukareszcie będzie należała do nich w ostatni weekend lutego i pierwszy weekend marca. Cykl czterech przedstawień zainauguruje koncert muzyki elektronicznej Joanny Dudy. Barbara Bujakowska zaprezentuje performans ID-ance, Agnieszka Przepiórska i Wioleta Komar – monodramy I będą święta oraz Diva. Przegląd zakończy się przedstawieniem Delfin, który mnie kochał w reżyserii Magdaleny Szpecht. Nieprzypadkowo twórczyniami i bohaterkami prezentowanych spektakli są w większości kobiety. W ostatnich latach to one stanowią najbardziej liczną grupę wśród absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, dominują też często w gronie laureatów konkursów artystycznych.

 

– Zapraszając do Rumunii kobiety, które tworzą polską scenę teatralną i taneczną chcemy pokazać ich zainteresowania artystyczne, metody twórcze i sposoby wypowiedzi scenicznej. Dzięki nowemu projektowi przybliżamy naszą sztukę performatywną w wykonaniu młodych, oryginalnych artystów – zachęca Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zainicjował przedsięwzięcie.

 

Wybrane do projektu News from Polska – taniec/teatr/muzyka przedstawienia i performans dotykają różnorodnych tematów: pamięci dzieciństwa, zachowania jednostki i narodu wobec katastrofy, Holokaustu, a także człowieka wobec natury. Zagadnienia te są charakterystyczne dla współczesnego teatru polskiego, ale jednocześnie uniwersalnie istotne i zrozumiałe, a wszystkie z nich łączą też pytania o tożsamość: osobistą, artystyczną, narodową czy ludzką.

 

Prezentowanym w Bukareszcie spektaklom będą towarzyszyły spotkania publiczności z artystami, moderowane przez krytyczkę teatralną i kuratorkę przeglądu Iulię Popovici. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26 lutego– 6 marca 2016 roku, jest Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Narodowym Centrum Tańca (CNDB).

 

Program przeglądu: www.culturapoloneza.ro

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close